Kiedy mówimy o poprawie siły kopnięcia, wielu trenerów skupia się tylko i wyłącznie na doskonaleniu techniki. Jest to oczywiście ogromnie ważne, jednakże element odpowiedniego przygotowania fizycznego pod tym kątem będzie miał również duży wpływ na to, z jaką siłą zawodnik może kopnąć piłkę.

 

 

Na siłę strzału duży wpływ ma moc, jaką jesteśmy w stanie wygenerować. Moc jest ilością pracy wykonanej w jednostce czasu oraz iloczynem siły i prędkości. Moc jest następstwem potencjału siłowego, jakim dysponujemy. Ta zależność jest widoczna w rozwoju poszczególnych komponentów motorycznych. Gdy jesteśmy silniejsi, możemy biegać szybciej, skakać wyżej i kopać mocniej.

 

Jednym, ze sposobów jak (oprócz odpowiedniej techniki) możemy wspomóc rozwój siły kopnięcia piłki od strony motorycznej jest praca dynamiczna. Można przytoczyć tu badania przeprowadzone na żeńskim zespole piłkarek nożnych, w których przez okres 14 tygodni grupa badanych kobiet była poddana treningowi dynamicznemu (plyometria i podnoszenie olimpijskie). Siłę kopnięcia mierzono na bazie odległości. Po okresie treningowym postęp był znaczący (zbadano porównawczym testem statystycznym). Ponieważ ćwiczenia olimpijskie oraz ćwiczenia dynamiczne z ciężarami, np. wyskok ze sztangą na plecach, również zawierają element plyometrii, będą w znaczący sposób oddziaływały na rozwój mocy, a tym samym na siłę kopnięcia.

 

 

Wyskok z sztangą hex bar

 

 

 

Opis:

Zawodnik staje w środku sztangi, ustawiając stopy na szerokość bioder. Chwyta sztangę i na sygnał trenera wykonuje dynamiczny wyskok. Ćwiczenie można dostosowywać, używając zmiennego obciążenia, startu z pozycji statycznej lub dynamicznej.

 

Więcej prostych porad, jak – oprócz odpowiedniej techniki – można wspomóc rozwój siły kopnięcia piłki od strony motorycznej znajdziecie w artykule „Jak poprawić siłę kopnięcia” opublikowanego w nr 3/2016 (16) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”