Za pomocą poniższego ćwiczenia możemy rozwijać moc anaerobową wykorzystując do tego jeden z wariantów sytuacji 1 × 1. Organizacja ćwiczenia zachęca zawodników do dryblingu, oddawania strzałów i zmiany kierunku z maksymalną intensywnością.
{jcomments on}
Organizacja i przebieg:
- Pole gry to 30 × 40 m. Potrzebujemy jeszcze bramki, 4 pachołków i 3 znaczników.
- Z pachołków ustawiamy 2 bramki o szerokości 4 m każda.
- Natomiast odległości pomiędzy znacznikami to ok. 8 – 12 m.
- Wyznaczamy 1 obrońcę, który ustawia się przy znaczniku pomiędzy bramkami wyznaczonymi z pachołków. Przy środkowym znaczniku miejsce zajmuje następny zawodnik, a pozostali z piłkami ustawiają się w rzędzie za znacznikiem zlokalizowanym najdalej od dużej bramki.
- Ćwiczenie rozpoczyna zawodnik z piłką. Podaje ją do gracza ustawionego przy środkowym znaczniku i wtedy uaktywnia się obrońca.
- Zadaniem atakującego jest przeprowadzenie piłki przez jedną z małych bramek, a następnie zdobycie bramki. Obrońca stara się mu w tym przeszkodzić.
- Jeżeli obrońca przejmie piłkę podaje ją do pierwszego zawodnika z rzędu ustawionego przy najdalszym od bramki znaczniku.
- Gdy napastnikowi uda się przeprowadzić piłkę przez małą bramkę obrońca może nadal podążać za nim do strefy strzału i wciąż starać się uniemożliwić mu zdobycie bramki.
- Obaj gracze liczą sobie punkty (napastnik za zdobycie bramki, obrońca za odebranie piłki i dokładnie jej zagranie do pierwszego zawodnika ustawionego w rzędzie).
Czas trwania:
- Każdy pojedynek powinien trwać nie dłużej niż 6 s.
- Ćwiczenie należy powtórzyć 4–6 razy w 1–2 seriach.
- Odpoczynek pomiędzy powtórzeniami to 1 min, natomiast przerwa między seriami to 4 min.
- Ćwiczenie powinno być wykonywane przez zawodników na 100% (tętno powyżej 180).
Modyfikacje:
- Zmiana szerokości i położenia małych bramek.
- Zmiana pozycji wyjściowych.
- Zróżnicowanie rodzaju i odległości podania.
- Dodanie drugiej bramki, aby obrońca po przechwycie piłki również starał się zdobyć gola.