Poniższe ćwiczenia to pomysł na trening utrzymywany w bardzo wysokim tempie. Wykonywane są 3 osobowych grupach, w których jeden zawodnik jest podającym, a pozostali rywalizują w pojedynkach 1 na 1. Pamiętajmy, że pojedynki 1 na 1 zdarzają się podczas meczu na całym boisku dlatego zawsze warto je ćwiczyć. Dodatkowo dzięki nim zawodnicy myślą zarówno o atakowaniu, jak i obronie. Przed tak intensywnym ćwiczeniem konieczna będzie dobra rozgrzewka.

 {jcomments on}

Organizacja i przebieg

  • Ustawienie zawodników podczas ćwiczenia można zaobserwować na rysunku nr 1. Podający gracz ustawia się na zewnątrz pola gry i musi mieć kilka piłek, aby można było utrzymać wysokie tempo ćwiczenia. Dwóch ćwiczących znajduje się w boisku o wymiarach 20 m na 15 m z dwiema małymi bramkami ustawionymi na krótszych bokach.

 

Rysunek 1. ( kliknij aby powiększyć )

 

  • Grę rozpoczyna podający zagrywając piłkę bezpośrednio pomiędzy ćwiczących. Ich zadaniem jest walka o piłkę. Zawodnik który ją przejmie stara się dryblingiem uwolnić od przeciwnika i wykreować wolną przestrzeń do oddania strzału na bramkę i zdobycia gola.

 

Rysunek 2. ( kliknij aby powiększyć )

 

  • Zawodnicy nie są przypisani do jakiejkolwiek z bramek, a więc po przejęciu piłki mogą oddać strzał do którejkolwiek z nich. Dzięki temu buduje to ich świadomość otoczenia, kreatywność i wprowadzanie w błąd broniącego przeciwnika robiąc ruch w stronę jednej z bramek, a następnie szybko odwracając się w stronę przeciwnej.
  • Ponieważ jest wiele możliwości na zdobycie bramki należy rozegrać 7 rund z udziałem tych samych ćwiczących zawodników.
  • W momencie gdy piłka trafia do bramki bądź opuszcza pole gry podający niezwłocznie zagrywa nową. Musi jednak pamiętać, aby zawsze zagrywać piłkę dokładnie pomiędzy uczestniczących w grze zawodników w strefie, w której znajdują się w momencie zagrania.

 

 

Rysunek 3. ( kliknij aby powiększyć )

 

  • Powyższe reguły są gwarancją utrzymywania bardzo wysokiego tempa ćwiczenia.
  • Zwycięzca ćwiczenia zostaje na boisku, a przegrany staje się podającym.
  • Trzeba pamiętać o tym, aby przed każdym kolejnym ćwiczeniem pozbierać piłki, aby podający miał ich taką ilość, która wystarczy do płynnego przeprowadzenia 7 rund.
  • Intensywność ćwiczenia można modyfikować i dopasować do poziomu wytrenowania graczy. Można również do tego celu użyć poniższych modyfikacji. Najważniejsze, aby gracze byli w stanie wykonać ćwiczenie w wysokim tempie.

 

Modyfikacje

 

Podający – rzuca górną piłkę za każdym razem lub zagrywa ją w wolne miejsce na boisku (przeciwne do tego, gdzie w danym momencie znajdują się ćwiczący gracze).

 

Kierunek – ćwiczący zawodnicy mają przypisane bramki, czyli wiedzą, którą bramkę mają atakować w przypadku wywalczenia piłki, a której bronić, gdy to przeciwnik zdobędzie futbolówkę.

 

Liczba zawodników – można dodać po jednym ćwiczącym tak, aby ćwiczenie odbywało się w konfiguracji 2 na 2.