{jcomments on}Ustawienie w tzw. „diamencie” jest dobrą drogą do stworzenia silnego systemu gry sprawdzającego się zarówno w grze defensywnej, jak i ofensywnej. Gra w tym ustawieniu pomoże Twoim zawodnikom kontrolować wszystkie obszary boiska i dobrze organizować obronę po utracie piłki, jak również błyskawiczne przejść do kontrataku po odzyskaniu piłki poprzez rozbiegnięcie się w wielu kierunkach.

 

 

Ważny jest również fakt, że gra „diamentem” stwarza również wiele możliwości na wykonanie zagrań w wolną przestrzeń boiska.

 

„Diament” rozciągający się od napastnika do środkowego pomocnika jest ustawieniem, które trudno jest ominąć podaniem i wymaga od przeciwnika sporych umiejętności, żeby znaleźć słabe punkty. 

 

 

Rysunek 1.  

 

Defensywa

 

W tym ustawieniu ważne jest, aby boczni obrońcy podłączali się skrzydłami do akcji ofensywnych, gdyż dwaj skrzydłowi nie grają zbyt szeroko i wytwarza się tam miejsce właśnie dla bocznych obrońców. Środkowi obrońcy muszą być dobrzy w wygrywaniu pojedynków 1 na 1 z napastnikami przeciwnika, gdyż często po podłączeniu się swojego bocznego obrońcy do działań ofensywnych zostają 3 na 2 z przeciwnikiem, a czasem nawet 2 na 2.

 

Pomoc

 

Grając ustawieniem 4-2-3-1 masz 5 graczy w linii pomocy. Ofensywny pomocnik grający przed 2 defensywnymi pomocnikami mający na celu kreowanie gry i ścisłą współpracę z oboma skrzydłowymi oraz wysuniętym napastnikiem.

 

Zadaniem skrzydłowych tworzących boczne wierzchołki diamentu jest wspomaganie napastnika, wchodzenie na piłki zgrywane przez niego do boku. Ich dogrania piłki do napastnika muszą być dokładne i zróżnicowane. Często powinni zagrywać mu piłkę za linię obrony przeciwnika. Bardzo ważną rolę pełnią w grze defensywnej, gdyż mają za zadanie atakować przeciwnika już na jego połowie i z pomocą wysuniętego napastnika i ofensywnego środkowego pomocnika stanowić pierwszą formację obrony i zakładać pressing na przeciwnika, a w efekcie odbierać mu piłkę.

 

Dwaj defensywni pomocnicy wspomagają w grze defensywnej ofensywnego pomocnika i obu skrzydłowych stanowiąc dla nich zabezpieczenie za ich plecami. Muszą być świadomi tego co dzieje się przed nimi oraz na obu skrzydłach. Mają także możliwość uruchomienia prostopadłym podaniem napastnika znajdującego się na wierzchołku „diamentu”. Kolejną ich ważną rolą jest wygrywanie górnych piłek z długich wybić bramkarza lub obrońców przeciwnika.

 

Taka linia pomocy jest bardzo trudna do sforsowania dla przeciwnika.  

 

Atak

 

Gra jedynego napastnika ma kluczowe znaczenie. Musi błyskawicznie atakować wszystkie krótkie zagrania z autu bramkowego przeciwnika i jako pierwszy zakładać pressing. Wymaga się od niego również dobrej gry bez piłki i pokazywania się do prostopadłych zagrań od swoich partnerów z drużyny, a także dobra gra głową, zgrywanie górnych piłek do wchodzących na pełnej szybkości skrzydłowych oraz kończenie celnym strzałem dośrodkowań. Napastnik zawsze operuje na połowie przeciwnika, nawet gdy jego zespół się broni i reszta partnerów wraca na własną połowę. Musi być do kogo zagrać piłkę w przypadku jej odebrania przeciwnikowi. Wiąże się z tym również umiejętność utrzymywania się przy piłce przez napastnika, aby dać czas reszcie pomocników na wsparcie ataku.