Bartosz Grzelak, trener szwedzkiego AIK Solna stosuje w pracy z zawodnikami metodę refleksji. Opiera się ona na wynikach badań psychologów, którzy sprawdzali, jak najlepiej poczynić progres w pracy z grupą ludzi. Doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest „after action review”.

„Wyjaśnię to na przykładzie. Mam w zespole trzech napastników, z których każdy pracuje w swoim korytarzu. Po analizie jednego z meczów zauważyłem, że ze sobą nie współpracują. Zaprosiłem ich na spotkanie. Rozpoczęliśmy dyskusję o boiskowych wydarzeniach, wszyscy przedstawili swoje oczekiwania na podstawie tego, co działo się wcześniej. Sam przyznałem, że nie trenowaliśmy wystarczająco długo tego fragmentu gry. Zastanawialiśmy się, co możemy robić lepiej. Każdy rzucił swoje uwagi, poza mną. Ja jedynie zadawałem pytania, słuchałem i wyciągałem wnioski. Wypracowaliśmy kilka bardzo konkretnych propozycji rozwiązań. Zaczęliśmy nad tym pracować w treningach. W meczu wszystko funkcjonowało już znacznie lepiej.

Oddałem głos zawodnikom, wysłuchałem ich odczuć. Byłbym głupi, gdybym tego nie zrobił, tym bardziej że to zawodnicy, którzy grali na najwyższych poziomach, w silnych, europejskich klubach. Czasami trzeba swoje ego schować do kieszeni. „After action review” jest jedną z najlepszych metod, by zaimplementować pomysły szkoleniowca. Jeśli piłkarze sami wskażą na pewne schematy, czują dużą odpowiedzialność.”

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Poznać samego siebie i być liderem” opublikowanego w nr 1/2022 (48) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tu zamówisz to wydanie: https://bit.ly/AsystentTrenera48.

Możesz też zakupić ten artykuł w wersji elektronicznej: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Poznac-samego-siebie-i-byc-liderem/462

after reaction review