Na pewno praca trenerów na szczeblu centralnym bardzo różni się od pracy trenerów w niższych ligach. Trener pracujący w IV lidze, klasie okręgowej czy A klasie jest jednocześnie swoim asystentem, analitykiem, trenerem przygotowania motorycznego, trenerem mentalnym, a często także trenerem bramkarzy.

W pracy wykorzystuję uproszczoną metodę periodyzacji taktycznej (stworzoną do realiów IV ligi i trzech jednostek w tygodniu). Przede wszystkim skupiam się na działaniach techniczno-taktycznych i organizacji gry w obronie i w ataku, co w mojej dotychczasowej pracy dawało najlepsze efekty.

Intensywność wysiłku monitoruję 20-stopniową skalą Borga, po każdym treningu zawodnicy subiektywnie oceniają wysiłek na tablicy w szatni. Wprowadziłem ją po sugestii zawodników, że treningi są mało intensywne.

Po meczach proszę kilku zawodników o wypełnienie raportu meczowego, który sam stworzyłem. Robię to po to, żeby poznać zdanie chłopaków w kilku ważnych dla mnie tematach.

Przed każdą jednostką jestem 30–40 minut wcześniej na stadionie. Ten czas wykorzystuję na przygotowanie boiska do treningu, aby w trakcie treningu nie tracić czasu na przygotowanie kolejnych ćwiczeń. Do treningu wykorzystuję całe boisko.

Wszyscy zawodnicy LKS Przemsza Siewierz łączą grę w piłkę z pracą lub ze studiami, według mnie traktując grę w IV lidze profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem. Biorąc pod uwagę wysoką frekwencję (średnio 20 zawodników na zajęciach), widać, że kochają to, co robią i mają ze sobą dobre relacje.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Schemat analizy gry w niższych ligach i jego zastosowanie w praktyce”, którego autorem jest Tomasz Sobczak, trener UEFA A, trener IV-ligowej Przemszy Siewierz i trener Zagłębia Sosnowiec U14. Artykuł został opublikowany w nr 3/2020 (38) czasopisma „Asystent Trenera”.

W artykule znajdziesz ponadto:

  • Schemat analizy gry przeciwnika w niższych ligach
  • Mikrocykl treningowy
  • Opis każdego dnia treningowego w mikrocyklu
  • Środki treningowe wykorzystane we wtorkowej jednostce treningowej

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”