Zaprezentowane poniżej ćwiczenie pochodzi z konspektu, który został zaprezentowany podczas warsztatów szkoleniowych dla trenerów piłki nożnej zorganizowanych przez Wydział Szkolenia Dolnośląskiego ZPN oraz DSTPN. Warsztaty odbyły się 21 września 2018 r. w Brzegu Dolnym w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Piłkarskiego MicoCup.

Podczas warsztatów szczególny nacisk został położony na specyfikę metodologii pracy z dziećmi na etapie Juniora D – młodzika – nauczanie i doskonalenie techniki specjalnej powiązanej ze zdolnościami motorycznymi dostosowanymi do wieku. Treningi zawierały modyfikacje ćwiczeń w zależności od poziomu zawodników, a także ich liczebności.

Trenerzy: Tomasz Bielecki, Dariusz Klimkiewicz pracujący w Akadenii Pogoni Szczecin przedstawili sesję treningową o temacie: Doskonalenie bronienia w polu karnym podczas dośrodkowań. Poniżej wybrane ćwiczenie z części głównej tego treningu.

Obrona przed dośrodkowaniem

Czas: 20 min.

Intensywność: 80-100%.

Organizacja: gra na 1 dużą bramkę, podział zawodników po 3 (na broniących i atakujących), broniący ustawieni są plecami do atakujących, piłki w bocznych sektorach boiska.

Przebieg: trener wyznacza stronę, z której nastąpi dośrodkowanie. Zawodnicy atakujący krzyżują swoje ścieżki biegu. Zadaniem broniących jest jak najszybsze odwrócenie się i wyłapanie swojego zawodnika do krycia. Obrona przed dośrodkowaniem w polu karnym.

Wskazówki i korekta: reakcja na szybkie wyłapanie zawodnika do krycia, gra do końca.

Całą sesję treningową a także 5 innych znajdziecie w artykule „Kompleksowy rozwój zawodników na przykładzie metodologii pracy wybranych polskich akademii piłkarskich: Pogoni Szczecin, Lecha Poznań, Zagłębia Lubin, Jagiellonii Białystok, Lechii Gdańsk, Legii Warszawa” opublikowanym w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci i Młodzieży 3”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”