- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Poniższy trening został zaobserwowany podczas stażu trenerskiego w Realu Madryt, który odbył się w dniach 8–13 stycznia 2018 r. Autorzy stażu mieli okazję obserwować zajęcia treningowe, począwszy od U8, a skończywszy na Real Madrid Castilla – czyli II drużynie.
Grupa: Real Madrid U17.
Temat: Małe gry, przejście z bronienia do atakowania.
Liczba zawodników: 20 + 2 Br.
Miejsce: Akademia Real Madrid.
Prowadzący: Manu Fernandez, J.J. Vallina, Alberto Ibanez.
I Część. Wstępna
Rozgrzewka - 20 min
Zawodnicy ustawieni w czterech rzędach na długości 15 m wykonują rozgrzewkę ogólnorozwojową + stretching dynamiczny, wszystko zakończone 20 sprintami o długości 20 m, z wykorzystaniem gum.
II Część. Główna (80 min)
Pole 30 m × 30 m.
Gra zadaniowa 4 × 4 + 2N (którzy ustawieni są szeroko - zawodnikami neutralnymi są przeważnie napastnik (9) lub środkowi obrońcy (4, 5). Zadaniem zawodników jest przetransferować piłkę do zawodnika znajdującego się po przeciwnej stronie. Gra na 2 kontakty, następnie bez przyjęcia.
Gra zadaniowa 11 × 11. Ustawienie jak na grafice. Zadaniem 4 obrońców jest wyprowadzenie piłki ze swojej strefy obrony do strefy ataku, gdzie na piłkę czeka 6 atakujących. Zawodnicy w środku pola (4 czerwonych pomocników) przesuwają się tak, aby uniemożliwić podanie do przeciwległej strefy. Zadaniem zawodników ofensywnych po odbiorze piłki jest jak najszybsze zdobycie bramki. Zawodnicy pozostają w swoich strefach - bez przechodzenia do strefy przeciwnej.
III Część. Końcowa 5 min
Omówienie treningu i występujących błędów.
WNIOSKI: Zawodnik ma szybko podejmować decyzje w deficycie czasu, będąc nieustannie mobilizowanym przez trenera do szybkiej i płynnej gry. Gdy spada tempo, gra jest natychmiast przerywana na krótki odpoczynek, nawodnienie, i skorygowanie błędów. Szczególną uwagę zwraca czas gry (ok. 40 min). Może wydawać się to żmudne i monotonne, ale trenerzy chcą u zawodników wytrenować automatyzm i powtarzalność. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego przygotowania motorycznego. |
Powyższy konspekt pochodzi z artykułu „Relacja ze stażu trenerskiego w Realu Madryt. Część I” opublikowanego w nr 2/2018 (27) czasopisma „Asystent Trenera”. W artykule, oprócz obszernej relacji ze stażu znaleźć można również przykładowe konspekty treningowe drużyn: