Zaprezentowane poniżej ćwiczenie pochodzi z sesji treningowej Wisły Płock, która odbyła się 1 maja 2018 r. we wtorek. Trening rozpoczynał mikrocykl przed decydującym tygodniem w rozgrywkach Ekstraklasy (przed meczem Wisła Płock – Lech Poznań).

Jerzy Brzęczek:

Po ćwiczeniach wprowadzających z piłką przechodzimy do ćwiczenia strzeleckiego (w 2 grupach na 2 bramki). Ćwiczenie to również wykonujemy bardzo często. Zawodnicy przemieszczają się w tym ćwiczeniu, zmieniając pozycje. Jest to ciekawa forma pracy tlenowej połączonej z rozegraniem piłki i uderzeniem jej do bramki.

Korzystamy z połowy boiska podzielonej na 2 obszary, obie strony zaczynają równocześnie.

Lewa część grafiki:

Zawodnik A zagrywa do C, gdy ten uwolni się od przeciwnika wyjściem do podania „na ścianę”. Po podaniu zwrotnym zawodnik A przyjmuje kierunkowo i zagrywa do zawodnika B, który przyjmuje piłkę kierunkowo, naprowadza ją w kierunku postaci i ogrywa ją z zawodnikiem C, który wrócił na swoją pozycję po zagraniu „na ścianę”. Ostatnie podanie musi być wykonane bez przyjęcia, w celu uniknięcia spalonego. Zawodnik B uderza do bramki i przechodzi na drugą stronę. Kolejność zmian: A za C i C za B.

Prawa część grafiki:

Zawodnik A ogrywa tyczkę wraz z zawodnikiem C, który uwalnia się od przeciwnika. W tym czasie zawodnik B schodzi do środka między 2 postaci, żeby otrzymać podanie od A. Po przyjęciu kierunkowym prowadzi piłkę, czekając na odpowiedni timing zagrania do nabiegającego na podanie prostopadłe zawodnika C.

Czas ćwiczenia: 2 × 8 min z przerwą 2 min na uzupełnienie płynów.


Kompletny konspekt treningowy Wisły Płock S.A. z 1 maja 2018 r. (wtorek) znajdziesz w nr 1/2018 (26) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”