Tym razem naszym celem było pokazanie od A do Z, jak sztab trenerski drużyny ekstraklasowej pracuje z zespołem w danym dniu treningowym…

 

 

9:30

W pokoju trenerskim rozpoczęło się omówienie treningu, który odbył się poprzedniego dnia. Trenerzy analizowali nagranie wideo z wykonywania stałych fragmentów gry (rzut rożny). Zwracali uwagę na ustawienie poszczególnych zawodników, a także na komunikację i sygnalizację odnoszącą się do kolejnych wariantów rozegrania. Trener Marcin Brosz zwracał uwagę członkom sztabu szkoleniowego, aby rozmawiali z zawodnikiem wykonującym stały fragment gry na temat strefy, w którą ma dośrodkować piłkę, oraz na obserwację zawodników wchodzących w tempo dośrodkowania.

 

 

10:00

W szatni zawodników odbywało się oficjalne ważenie. Oczywiście zawodnicy mogą korzystać z wagi, kiedy tylko mają taką potrzebę, natomiast średnio raz na tydzień (ale nieregularnie, w różne dni) odbywa się ważenie oficjalne. Pomiar jest wykonany na wadze InBody 170. Jest to waga, która metodą bioimpedancji elektrycznej pozwala z dużą dokładnością ocenić skład ciała człowieka, w tym % tkanki tłuszczowej.

 

 

 

Jeśli podczas ważenia u któregoś zawodnika widać wzrost % tkanki tłuszczowej, otrzymuje on taką informację. Jeśli podczas kolejnych kontroli wagi tendencja się utrzymuje, to rozpoczyna się współpraca zawodnika ze współpracującym z klubem specjalistą z AWF Katowice (m.in. właściwa dieta).

 

W sali obok szatni zawodnicy przygotowywali się do treningu, wykonując ćwiczenia propriocepcji, stabilizacji, rozciąganie, a także rolowanie na wałkach i piłkach. Każdy zawodnik wykonuje zestaw ćwiczeń indywidualnie dobrany do potrzeb jego organizmu, pod kontrolą sztabu medycznego.

 

 

Fizjoterapeuci w swoim gabinecie także pracowali z kolejnymi zawodnikami, przygotowując ich do wysiłku treningowego.

 

 

 

10:30

Trener Marcin Brosz prowadził odprawę dla swojego sztabu, podczas której omawiał mający odbyć się niebawem trening, a także przydzielał zadania kolejnym członkom kadry trenerskiej. Chodzi o podział zadań w poszczególnych ćwiczeniach treningowych, czyli kto zwraca uwagę na formacje defensywną i bramkarza, kto na współpracę napastników, a kto jest przydzielony do zadań indywidualnych.

 W odprawie (i treningu) brał również udział trener II zespołu. W Górniku Zabrze bardzo ważna jest współpraca I i II zespołu – np. w opisanym poniżej treningu wzięło udział 4 zawodników z rezerw. W niedalekiej przyszłości współpraca ma zostać rozszerzona również na drużynę występującą w Centralnej Lidze Juniorów.

 

10:50

Członkowie sztabu szkoleniowego wyszli na boisko przygotować się do treningu, a trener Marcin Brosz udał się do szatni na krótką (5–8 min) odprawę przedtreningową z zawodnikami.

 

Trening

Jak już zostało wspomniane we wstępie, trening miał mieć wysoką intensywność – odpowiadającą warunkom meczowym. Wszyscy zawodnicy (oprócz tych delegowanych z II drużyny) posiadali kamizelki GPS, dzięki którym sztab szkoleniowy może przeanalizować trening i ocenić, czy motoryczne założenia treningu zostały zrealizowane.

 

 

Celem treningu było kształtowanie wybranych cech motorycznych - moc, zwinność oraz wytrzymałość specjalna w formie interwałów intensywnych pod kątem gry najbliższego przeciwnika (Bruk Bet Termalica). Czasy trwania kolejnych ćwiczeń były orientacyjne, płynnie regulowane w zależności od potrzeb i oceny sztabu szkoleniowego.

 

W treningu trudno było wyodrębnić typową rozgrzewkę. W Górniku Zabrze elementy są łączone i dostosowywane do warunków meczowych. Dlatego już pierwsza część rozgrzewki zawierała w sobie elementy taktyki. Jeśli trening jest „pomeczowy”, to wówczas wplatane są elementy wynikające z analizy pomeczowej (popełnianych błędów). Im trening jest bliżej kolejnego meczu, tym bardziej te elementy odnoszą się do zbliżającego się spotkania (i gry przeciwnika).

 

Dalszy ciąg dnia treningowego, czyli przede wszystkim opis całego treningu wraz z uwagami i komentarzem trenera przygotowania motorycznego znajdziecie w artykule „Dzień ze sztabem szkoleniowym Górnika Zabrze SA” opublikowanym w nr 4/2017 (23) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”