{jcomments on}Poniżej opisana sesja treningowa została zaobserwowana w 2002 r. podczas treningu Ajaxu Amsterdam. Materiały wykorzystane w tym tekście pochodzą z www.worldclasscoaching.com

 

Dzień czwarty

 

Rozgrzewka

 

Rozgrzewka typowa. Bezpośrednio po niej zawodnicy zostają podzieleni na 2 grupy po 11 osób i grają grę z kryciem na 2 bramki z broniącymi w nich bramkarzami w ustawieniu 3-3-1-3.

 

Ćwiczenia w 2 grupach  

 

Grupa 1

 

Zawodnicy ustawiają się wokół jednego zawodnika w środku w odległości 9 metrów. Jeden z zawodników stojących w okręgu zagrywa piłkę do tego środkowego, który oddaje ją do kolejnego zawodnika ustawionego na okręgu wg wskazówek zegara (rysunek 1). Później można dodać zasadę, ze zawodnicy po zagraniu piłki poruszają się za nią. Kolejną modyfikacja może być wprowadzenie do środka 2 zawodnika i wtedy ćwiczenie zmienia się w sytuację 8 na 2.

 

 

 Rysunek 1.  

 

Grupa 2

 

Zawodnicy grają 6 na 6 na małe bramki. Celem gry jest wymiana 15 podań, a dopiero wtedy może nastąpić próba zdobycia bramki. Jeśli po strzeleniu bramki drużyna, która ją zdobyła nadal utrzymuje się przy piłce to może zdobywać następne gole. Dopiero w momencie przechwycenia piłki przez drużynę broniącą, ta drużyna, aby zdobyć swoje bramki musi najpierw wymienić 15 podań (rysunek 2). 

 

 

Rysunek 2.

 

Po 20 minutach grupy zmieniają się miejscami. Na zakończenie zawodnicy truchtają i rozciągają mięśnie (stretching).  

 

Trening popołudniowy

 

Po południu zawodnicy wracają na lekki trening. Podzieleni na 3 grupy doskonalą różne umiejętności. Po każdych 10 minutach grupy zmienią się miejscami tak, aby każda grupa wykonała każde ćwiczenie.  

 

Grupa 1

 

Gra w siatkówkę przy użyciu tylko głowy.

 

Grupa 2

 

Mała gra 4 na 4 (czy też w innej konfiguracji, w zależności od liczebności danej grupy), której celem jest jak najdłuższe utrzymanie się przy piłce.  

 

Grupa 3 Mała gra z bramkami w polu karnym. Preferowana konfiguracja 4 na 4 (oczywiście jak w przypadku grupy 2, liczba graczy zależy od wielkości danej grupy).

 

Trucht i rozciąganie kończy sesję treningową.