{jcomments on}Poniżej opisana sesja treningowa została zaobserwowana w 2002 r. podczas treningu Ajaxu Amsterdam. Materiały wykorzystane w tym tekście pochodzą z www.worldclasscoaching.com

 

Dzień 2

 

Rozgrzewka

 

Rozgrzewka podobna do tej z 1 dnia.

 

Gra na utrzymanie piłki 5 na 5 zawodników w środku grających na 2 kontakty i po 1 zawodniku na krótszych bokach grających na 1 kontakt. Celem gry jest otrzymanie piłki przez gracza na obwodzie i zagranie przez niego do innego gracza ze swojej drużyny (rysunek 1).  

 

 

Rysunek 1.  

 

Ruch piłki

 

Gra na 2 kontakty z wykorzystaniem bramkarza, który gra na 1 kontakt. Grę rozpoczyna bramkarz i zagrywa piłkę do jednego z 4 obrońców. Podczas gry celem obrońców jest zagranie piłki do napastnika. W czasie wymiany podań wśród obrońców jeden z nich może opuścić strefę i dołączyć do napastnika, żeby spróbować otrzymać piłkę w strefie napastnika 

 

 

Rysunek 2.

 

Postęp w miarę wykonywania ćwiczenia

 

  • dodać zawodników do atakującej trójki oraz wprowadzić drugiego bramkarza i bramkę;
  • rozszerzyć ćwiczenie poprzez nowe rozstawienie zawodników w 5 metrowej strefie w innej części boiska.

 

Sekwencja podań

 

Do przeprowadzenia ćwiczenia będziesz potrzebował 2 piłek. Na każdym miejscu umieść po 2 lub więcej graczy. Po podaniu zawodnik podąża za piłką. 

 

 

Rysunek 3.   

 

Zmiana w trakcie ćwiczenia

 

Zmiana kierunków zagrywania piłki. Nadal zawodnik po zagraniu podąża biegiem za piłką na miejsce do którego zagrywał. 

 

 

Rysunek 4.   

 

Gra szkoleniowa

 

Używając pola karnego 3 graczy i bramkarz bronią bramki przed atakiem 3 zawodników. Dodatkowo 2 zawodników atakujących i 1 grający z obrońcami są umieszczeni dookoła na zewnątrz pola karnego. Zawodnicy na zewnątrz grają na 1 kontakt. Gdy obrońcy przejmą piłkę grają na utrzymanie z bramkarzem oraz swoim zawodnikiem znajdującym się poza polem karnym. Jeśli napastnicy mają piłkę muszą jak najszybciej zdobyć bramkę, mając ułatwione zadanie w postaci wykorzystania 2 wolnych graczy na zewnątrz pola karnego w każdej chwili. 

 

 

Rysunek 5. 

 

Uwagi

 

W czasie gry zawodnicy zewnętrzni mogą zmieniać pozycje z tymi w środku, ale nie mogą przyłączać się do gry wewnątrz pola karnego bez jednoczesnej zmiany pozycji z graczem ze środka.   

 

Gra w 3 strefach

 

W przewadze 4 zawodników na jednego drużyna w niebieskich koszulkach musi wymienić co najmniej 4 podania w swojej strefie (A) zanim zagra piłkę do strefy zawodników w czerwonych  koszulkach (C). W strefie C sytuacja jest analogiczna. Zawodnik będący w środku (walczący o odbiór piłki) w obu strefach (A i C) po przejęciu piłki zmienia się miejscami z graczem, który piłkę stracił. Wszystkie zagrania muszą być bez przyjęcia!

 

 

Rysunek 6.  

 

Gra w 2 strefach

 

Drużyna posiadająca piłkę musi wymienić minimum 3 podania w swojej strefie, zanim może zagrać do wolnego zawodnika znajdującego się na zewnątrz drugiej strefy. Po tym podaniu wszyscy zawodnicy znajdujący się wewnątrz strefy 1 przebiegają do wnętrza strefy 2. Razem z nimi przemieszczają się dwaj zawodnicy umiejscowieni poza strefą 1 „na jej szerokości”. Drużyna zdobywa punkt poprzez powtórzenie sekwencji podań w 2 strefie i zagraniu piłki do zawodnika zewnętrznego w 1 strefie. Zawodnicy ustawieni „na szerokości” poza polem gry wspierają drużynę grając na 1 kontakt.

 

 

Rysunek 7.   

 

Cele


  • Ruch i wspieranie (pomoc, współpraca).
  • Tworzenie sposobności do podań pod presją.
  • Gra w szybkim tempie.

 

 

Wszyscy zawodnicy kończą sesję treningową 6 sprintami, roztruchtaniem i rozciąganiem (stretching).