Choć jest to mała gra, to do jej przeprowadzenia będziemy potrzebować prawie całego boiska. Dzieje się tak dlatego, bo oprócz wszystkich cech charakterystycznych dla małej gry, łączy dodatkowo wiele elementów piłkarskiego abecadła, jak strzał na bramkę, wygrywanie pojedynków 1 na 1 oraz doskonalenie krótkich i długich podań. Bierze w niej udział 20 zawodników w wieku co najmniej 14 lat.{jcomments on}
Organizacja i wykonanie
- W wyznaczonym znacznikami na środku boiska prostokącie odbywa się gra 4 na 4 z dwoma dodatkowymi neutralnymi graczami.
- 4 pomocników (białe koszulki) atakuje 3 bramki i próbuje zdobyć gola.
- Natomiast 4 obrońców (czerwone koszulki) po odebraniu piłki próbuje długim podaniem uruchomić któregoś z 3 napastników ustawionych przed polem karnym. Napastnik po przyjęciu piłki stara się wygrać pojedynek 1 na 1 z obrońcą i zdobyć bramkę.
- Jeśli obrońca odbierze piłkę napastnikowi, to zagrywa ją do środkowego prostokąta, do któregoś z pomocników.
- Piłka nie może opuścić pola gry, zanim nie zostanie zagrana do zawodnika neutralnego i odegrana przez niego do któregoś z zawodników drużyny będącej w jej posiadaniu przed zagraniem.
Rysunek 1.
Cele treningu
Doskonalenie krótkich i długich podań, wygrywanie pojedynków 1 na 1 i kończenie akcji zdobyciem bramki.
Założenia treningowe
- Mała gra: wykorzystywanie całego placu gry, kreowanie wolnej przestrzeni poprzez ruch bez piłki i pokazywanie się do gry.
- Napastnicy: wygrywanie pojedynków z obrońcami i kończenie akcji celnym strzałem.
- Obrońcy: opóźnianie akcji napastnika i zmuszanie go do oddania strzału słabszą nogą.
Modyfikacje
- Mała gra w konfiguracjach 2 na 2 lub 3 na 3.
- Jeden z neutralnych zawodników opuszcza plac gry i staje się obrońcą którejś z 3 bramek.