Przedstawiony trening został zaobserwowany w listopadzie 2013 r. w jednej z najlepiej rozwijających się akademii na świecie – klubu Manchester City podczas pobytu trenerów Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

{jcomments on}

 

Czas treningu – 120 min (efektywny czas treningu +czas przewidziany na rozmowy z zawodnikami i przekazywanie im wskazówek)

Cel: Tworzenie linii podania, pozycja ciała, obserwacja, komunikacja.

 

I FAZA

Czas: 10 min

Opis: Każdy zawodnik ma piłkę. Zawodnicy wykonują różne zadania techniczne związane z prowadzeniem piłki.

 

 

II FAZA

Czas: 30 min

Opis: Gra 3 × 1 – 3 × 0 oraz 4 × 2 – 4 × 0

Zawodnicy grają w dwóch sektorach. W jednym z nich toczy się gra 3 × 1, a poniżej 3 × 0.

Celem zawodników ofensywnych w grze 3 × 1 jest utrzymanie się przy piłce. Natomiast obrońca próbuje odebrać piłkę. Gdy nastąpi odbiór, zawodnik, który stracił piłkę, przemieszcza się do drugiego pola. Tam staje się obrońcą i tworzy się ponownie gra 3 × 1.

Zawodnicy grają w dwóch sektorach. W jednym z nich toczy się gra 4 × 2, a poniżej 4 × 0.

Celem zawodników ofensywnych w grze 4 × 2 jest utrzymanie się przy piłce – tworzenie długiej linii podania, przyjęcia kierunkowe. Natomiast obrońca próbuje odebrać piłkę. Gdy nastąpi odbiór, zawodnik, który stracił piłkę, oraz jego kolega po prawej stronie przemieszczają się do drugiego pola. Tam staje się obrońcą i tworzy się ponownie gra 4 × 2.

 

Progresja ćwiczenia:

Zawodnik przed przyjęciem piłki musi obejrzeć się za siebie (ma to na celu kształtowanie nawyku obserwacji).

 

 

Powyższe 2 fazy treningu pochodzą z artykułu „Przykładowe treningi grup wiekowych U7 i U8 w Akademii Manchesteru City” opublikowanego w nr 3 (2/2014) czasopisma „Asystent Trenera”.