Obraz biegających za piłką 4-latków czy słuchających poleceń trenera 5-latków w dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi. Wraz z szybkim rozwojem dziecięcej piłki nożnej wzrasta również liczba trenerów/instruktorów, którzy często swoje pierwsze kroki w tym trudnym zawodzie stawiają właśnie przy pracy z najmłodszymi. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom przedstawiamy propozycję treningową dla najmłodszych.

{jcomments on}

Zabawa w taksówkarzy

 

Na sygnał trenera, np. „parking", muszą jak najszybciej znaleźć miejsce do parkowania, czyli usiąść na piłce. Piłek jest zawsze mniej niż ćwiczących.

Warianty:

 

  • Różne formy parkowania, np. klęk na piłce, zatrzymanie piłki podeszwą.
  • Piłka trzymana w rękach jak kierownica.

 

Taksówkarze mają za zadanie jak najszybciej dojechać do kolejnego klienta. Na sygnał trenera „kurs" wszyscy ćwiczący jak najszybciej obiegają stojące piłki i wracają do środka pola, gdzie swobodnie biegają. Na kolejny sygnał ponownie obiegają piłki, ale nie mogą obiec tej samej.

 

Warianty:

 

  • Każdy z ćwiczących trzyma piłkę w rękach (kierownica).Każdy z ćwiczących prowadzi piłkę przy nodze.
  • Konkurs – wyłaniamy najszybszą taksówkę, która w ciągu 30 s zrealizuje najwięcej kursów.

 

Kompletne propozycje jednostek treningowych dla grup wiekowych U4-5:

 

  • Zabawa w taksówkarzy
  • Zabawa w cukierki

 

znajdują się w tekście autorstwa Pawła Jędrzejewskiego, trenera koordynatora Football Academy „Propozycja jednostek treningowych dla najmłodszych adeptów futbolu U4-5" opublikowanym w nr 2 (1/2014) czasopisma „Asystent Trenera". Artykuł ten zawiera również kilka prostych i przydatnych wskazówek, które z pewnością powinny przyczynić się do udanej i właściwie przeprowadzonej jednostki treningowej z grupą 4–5-latków.