Poniższe ćwiczenie rozgrzewkowe jest fragmentem artykułu, którego autorem jest Thomas McStravick, dyrektor Akademii Glenavon Football Club (Irlandia Północna) pt. „Budowanie kreatywności w grze poprzez ćwiczenia techniczne i grę taktyczną 7 x 7 (w ustawieniu 2-3-1)". Cały artykuł został opublikowany w czasopiśmie „Asystent Trenera" nr 1/2013 (listopad-grudzień).

{jcomments on}

 

W Wielkiej Brytanii ostatnio duży nacisk kładzie się na kwestie kreatywności zawodników, gdyż zdaniem wielu obserwatorów brakuje tam piłkarzy z inwencją, wychowanych w tamtejszych akademiach. Przedstawiony w dalszej części trening opiera się na ruchu zawodników (z piłką i bez piłki) w środkowej części boiska, który ma pomóc w kreowaniu możliwości zagrania piłki do strefy obronnej przeciwnika. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość podania piłki, zarówno krótkiego, jak i długiego. Inną istotną kwestią jest podejmowanie właściwych decyzji przez zawodników oraz kreatywne myślenie. Główne założenie jednak to wspieranie i rozwijanie kreatywności u zawodników.

 

Rozgrzewka (część II): 5-10 min w okręgu. 14 zawodników w dwóch okręgach

Temat: Kreatywne myślenie z dużą ilością ruchu i informacji

Grupa wiekowa: U12

 

Przebieg

Zawodnik A zagrywa piłkę do B i zamienia się miejscami z C. Gracz C wbiegając na miejsce A, otrzymuje piłkę od B. Dalszy przebieg ćwiczenia zależy od środkowego, który decyduje, do kogo skierować następne podanie i z kim zamienić się miejscami.

 

 

 

Wariant

 

Dodaj następną piłkę, jeżeli poziom zdolności Twoich zawodników na to pozwala.

 

Uwagi

 

Ruch rotacyjny (wymiana pozycji) zawodników sprzyja doskonaleniu przyjęcia piłki oraz różnych rodzajów zagrań. Należy pracować nad rozwijaniem umiejętności obserwacyjnych zawodnika znajdującego się na okręgu i otrzymującego piłkę ze środka, a także nad koncentracją pozostałych graczy, szczególnie w momencie wprowadzenia drugiej piłki. To ćwiczenie wypełni lukę pomiędzy technicznymi i taktycznymi zajęciami poprzez wprowadzenie ruchu (rotacyjnego) zawodników.

 

W tekście, z którego pochodzi powyższy fragment, przedstawiona została kompletna sesja treningowa dla grupy wiekowej U12, o czasie trwania 60 min. W skład sesji wchodzi:

 

  • Rozgrzewka (część I): 5-10 min w kwadracie 20 x 20 m.
    Temat: Dynamiczny ruch i kreatywne myślenie – 3 warianty.
  • Rozgrzewka (część II): 5-10 min w okręgu. 14 zawodników w dwóch okręgach.
    Temat: Kreatywne myślenie z dużą ilością ruchu i informacji – 2 warianty.
  • Mała gra: 15-20 min na boisku o wymiarach 20 x 20 m.
    Temat: Wymiana pozycji zawodników w grze związana z wywieraniem na nich presji – 2 warianty.
  • Ćwiczenie taktyczne: 7 x 1 (ustawienie 2-3-1) na boisku o wymiarach 60 x 40 m. Temat: Kreatywna gra mająca wytworzyć możliwości zagrania piłki do przodu i koncentrująca się na wymianie pozycji pomocników – 3 warianty.Zakończenie treningu: 5-10 min.

 

Jeśli interesuje Cię pozostała zawartość nr 1/2013 czasopisma „Asystent Trenera" koniecznie zobacz pełny spis treści.