- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Sławomir Czarniecki, Koordynator Akademii Bayer 04 Leverkusen odpowiada na pytanie – w jakim wieku najczęściej można określić, na której pozycji zawodnik powinien występować, aby zaistnieć w profesjonalnym futbolu.
Uważamy, że wiek 13–14 lat to etap, na którym można sprawdzić, czy te pozycje są idealne dla predyspozycji zawodnika, który wciąż rośnie, dojrzewa. Trudno w 100% określić np., jaki wzrost będzie miał zawodnik. To też trzeba wziąć pod uwagę, bo przykładowo 170 cm wzrostu to za mało dla środkowego obrońcy, a ktoś może przejawiać odpowiednie predyspozycje. Są też pozycje, na których bardzo ważna jest szybkość. Wiele kwestii dynamicznie zmienia się w rozwoju młodego zawodnika, ale właśnie ten wiek to moment, gdzie powoli możemy dzielić zawodników na pozycje i w ten sposób szukać dla nich najlepszego miejsca na boisku, pozycji najbardziej dopasowanej do danego zawodnika. Nie możemy przy tym zapomnieć o rozwoju młodego piłkarza.
Jako przykład podam Jakuba Bednarczyka (wychowanek Bayeru Leverkusen, obecnie wypożyczony z FC St. Pauli do Zagłębia Lubin – przyp. red). Zawsze grał na ofensywnych pozycjach, natomiast ja widziałem największą perspektywę dla niego na pozycji nr 2.
Młodych chłopców trzeba wspierać w ich ambicjach i tym, do czego dążą i chcą osiągnąć, ale z drugiej strony nie można zapominać, że naszą odpowiedzialnością jest ich rozwój. Dlatego trzeba nimi odpowiednio kierować, sugerując się ich dobrem.
Więcej w artykule „Jak oszacować predyspozycje młodego zawodnika pod kątem gry na konkretnej pozycji w przyszłości?”, którego autorem jest Sławomir Czarniecki opublikowanym w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci i Młodzieży 4”.
Tutaj można zamówić inne wydania czasopisma „Asystent Trenera”