Sławomir Czarniecki, Koordynator Akademii Bayer 04 Leverkusen odpowiada na pytanie – w jakim wieku najczęściej można określić, na której pozycji zawodnik powinien występować, aby zaistnieć w profesjonalnym futbolu.

pozycje na boisku mlodego zawodnika

Uważamy, że wiek 13–14 lat to etap, na którym można sprawdzić, czy te pozycje są idealne dla predyspozycji zawodnika, który wciąż rośnie, dojrzewa. Trudno w 100% określić np., jaki wzrost będzie miał zawodnik. To też trzeba wziąć pod uwagę, bo przykładowo 170 cm wzrostu to za mało dla środkowego obrońcy, a ktoś może przejawiać odpowiednie predyspozycje. Są też pozycje, na których bardzo ważna jest szybkość. Wiele kwestii dynamicznie zmienia się w rozwoju młodego zawodnika, ale właśnie ten wiek to moment, gdzie powoli możemy dzielić zawodników na pozycje i w ten sposób szukać dla nich najlepszego miejsca na boisku, pozycji najbardziej dopasowanej do danego zawodnika. Nie możemy przy tym zapomnieć o rozwoju młodego piłkarza.

Jako przykład podam Jakuba Bednarczyka (wychowanek Bayeru Leverkusen, obecnie wypożyczony z FC St. Pauli do Zagłębia Lubin – przyp. red). Zawsze grał na ofensywnych pozycjach, natomiast ja widziałem największą perspektywę dla niego na pozycji nr 2.

Młodych chłopców trzeba wspierać w ich ambicjach i tym, do czego dążą i chcą osiągnąć, ale z drugiej strony nie można zapominać, że naszą odpowiedzialnością jest ich rozwój. Dlatego trzeba nimi odpowiednio kierować, sugerując się ich dobrem.

Więcej w artykule „Jak oszacować predyspozycje młodego zawodnika pod kątem gry na konkretnej pozycji w przyszłości?”, którego autorem jest Sławomir Czarniecki opublikowanym w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci i Młodzieży 4”.

Tutaj można zamówić inne wydania czasopisma „Asystent Trenera”