W nr 6/2020 (41) Asystenta Trenera znajdziecie artykuł naszego stałego autora – Jakuba Śpiegowskiego pt. „Gra najlepszym nauczycielem”. Artykuł powstał na podstawie jego codziennej pracy w grupie wiekowej U11. Poniżej prezentujemy przykładową grę pochodzącą z tego właśnie artykułu.

Zdaniem autora, Jakuba Śpiegowskiego (fanpage na Facebooku: Piłka Nożna Dla Dzieci) gra jest najlepszym nauczycielem, zwłaszcza w żakach i orlikach, gdyż dzieci w tych grupach wiekowych mają już opanowane podstawy i potrafią dobrze kontrolować piłkę. Sam opiera swoje treningi głównie na grach, choć oczywiście nie tylko na nich, ale ciekawe gry 1 × 1, małe gry oraz gry zadaniowe występują na każdym treningu.

Gra 4 × 4 na 3 boiskach (środkowe puste)

czy gra jest najlepszym nauczycielem

Ustawienie zawodników jak na grafice. Środkowe boisko jest puste, znajduje się tam tylko piłka. Na zewnętrznych boiskach toczy się swobodna gra 4 × 4. Każdy zawodnik ma przypisany numer (od 1 do 4). Mamy więc 4 drużyny z zawodnikami nr 1, 2, 3 i 4. Gdy trener wywoła jeden numer, np. „2”, to zawodnicy ci wbiegają na środkowe boisko. Wtedy na zewnętrznych boiskach toczy się gra 3 × 3, a na środkowym 2 × 2. Po zakończonej akcji (na środkowym boisku) zawodnicy wracają na boiska zewnętrzne, ale nie na to, z którego przyszli. Uwaga – trener może (ale nie musi) podać drugą lub nawet trzecią piłkę na środkowe boisko

Więcej w artykule „Gra najlepszym nauczycielem”, którego autorem jest Jakub Śpiegowski, opublikowanym w nr 6/2020 (41) czasopisma „Asystent Trenera”.

W artykule poruszone zostały m.in. następujące zagadnienia:

  • Małe gry to efektowna forma nauki
  • Rywalizacja
  • Intensywność
  • Inteligencja i kreatywność
  • Powtarzalność
  • Dobre środowisko dla każdego
  • Jakie gry stosować?

Znajdziecie w nim też kilka przykładów gier.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”