UEFA precyzuje, dlaczego warto wybrać futsal jako uzupełnienie i wsparcie procesu szkolenia w piłce nożnej. Poniżej 10 punktów wskazanych przez tę organizację.

UEFA precyzuje w 10 punktach, dlaczego warto wybrać futsal jako narzędzie szkolenia:

  1. NAGRODA: futsal rozwija piłkarza poprzez grę.
  2. KONTAKT Z PIŁKĄ: porównując grę w futsal z piłką nożną halową z bandami, mamy 210% więcej kontaktu z piłką na korzyść zawodnika grającego w futsal.
  3. KONTROLA PIŁKI: przy ograniczonej przestrzeni liniami bocznymi i bramkowymi, mniejszym polu gry oraz ciągłej presji rywala nasze umiejętności kontroli nad piłką muszą być na wysokim poziomie.
  4. SZYBKOŚĆ GRY: presja rywala oraz 4-sekundowy czas na wznowienie gry wymuszają szybkie myślenie, co kształtuje inteligentnego zawodnika.
  5. GRA ZE WSPARCIEM: ze względu na przestrzeń, brak band i przepisy zawodnik jest zmuszony do ciągłego wspierania kolegów z drużyny swoją grą bez piłki.
  6. CIĄGŁOŚĆ GRY: tempo, jakie dyktuje futsal, nie pozwala zawodnikowi na chwilę przestoju. Koncentracja i przygotowanie kondycyjne rzutuje bezpośrednio na jakość gry.
  7. ROZUMIENIE GRY: piłkarze, wchodząc na parkiet, w większości używają tych samych narzędzi co na „dużym boisku”.
  8. KOŃCZENIE AKCJI: mając na uwadze wielkość bramki oraz szybkość skracania kąta przez bramkarza, zawodnik musi dokładnie oraz oszukańczo oddawać strzał. Skuteczność ma niebagatelne znaczenie.
  9. GRAJ DOBRZE, GRAJ FAIR: przepisy futsalowe cechuje ograniczenie gry fizycznej jak na dużym boisku. Duże pole do popisu dla zawodników z paletą technicznych zagrań.
  10. ZABAWA: gra w futsal ze względu na liczbę zawodników, kwestię ich zmian pozwala na grę w każdym wieku przysparzając wiele radości grającym.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Futsal, czyli czyste źródło nowoczesnego futbolu”, autorstwa Jakuba Drwala, opublikowanego w nr 4/2019 (35) czasopisma „Asystent Trenera”.

„Pokaż, jak grasz w futsal, a powiem Ci, jakim możesz być piłkarzem – to głos jednego z trenerów, który po analizie małych gier stwierdził, że nie można postawić znaku równości przy futsalu i małych grach, przede wszystkim ze względu na presję mentalną wynikającą z przepisów futsalu. Mogą jednak fantastycznie się uzupełniać w rocznym procesie szkolenia.”

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”