Podkreślając i zwracając uwagę na poziom koncentracji zawodników na treningu, budujemy ich świadomość oraz rozwijamy umiejętność koncentracji uwagi. W tym celu można wykorzystać poniższe ćwiczenie.

koncentracja football lab

Organizacja:

 • zawodnicy ustawieni w kwadratach naprzeciwko siebie tworzą pary,
 • kwadraty o boku 3 m w odległości 8–12 m od siebie (w zależności od poziomu zawodników),
 • liczba kwadratów uzależniona od liczby zawodników.

Przebieg ćwiczenia:

Wymiana podań pomiędzy zawodnikami w kwadratach (max. 3 kontakty z piłką). Celem zawodników jest wymiana podań z kwadratu do kwadratu.

 1. Dowolna wymiana podań, 3 × 60 s. Cel – dokładność podań.
 2. Wymiana podań, po każdym podaniu zawodnicy podają głośno kolejną cyfrę wg schematu 1-2-3-4-4-3-2- W momencie popełnienia błędu (niedokładne podanie, większa liczba kontaktów, podanie cyfry w momencie przyjęcia piłki przez partnera, pomyłka cyfry) zawodnicy zaczynają od początku. Czas: 3 × 60 s – przerwa między seriami 45 s.
 3. Rywalizacja drużynowa. Zadaniem zawodników jest wymiana jak największej liczby podań w czasie 60 s. W momencie popełnienia błędu zawodnicy zaczynają liczyć od nowa. Czas: 3 × 60 s – przerwa między seriami 45 s. W każdej serii wygrywa drużyna, która wymieni największą liczbę podań.
 4. Rywalizacja drużynowa. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wykona 3 poprawne serie podań (błędy jak w ćwiczeniu nr 2). Jedna seria to podania połączone z podaniem cyfr w konfiguracji 1-2-3-4-4-3-2- W przypadku pomyłki zawodnicy zaczynają od początku.
 1. seria – bez dystraktorów (czynników rozpraszających uwagę).
 2. seria – trener swoimi komunikatami stara się rozproszyć zawodników.
 3. seria – trener głośno podaje różne cyfry w celu sprowokowania pomyłki.

Omówienie:

 • Na jakim elemencie skupiałeś swoją uwagę?
 • Największą trudność w czasie ćwiczeń sprawiło mi…?
 • Co przeszkadzało w utrzymaniu koncentracji uwagi?
 • Czy Twoja uwaga była skupiona tylko na elementach kontrolowalnych?
 • Jaki wpływ na moją grę miały dzisiejsze ćwiczenia?

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Skoncentruj się! Czyli co mam zrobić, trenerze?”, którego autorami są Anna Ussorowska, Paweł Habrat i Mariusz Paszkowski (Football Lab). Cały artykuł znajdziecie w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci i Młodzieży 3”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”