Peak Height Velocity to termin określający okres w życiu, w którym możemy zauważyć największy przyrost wysokości ciała w centymetrach, w okresie nastoletnim. Dla dziewczyn jest to średnio okres 12. roku życia, a w przypadku chłopców – 14. rok życia. Są to jednak dane pośrednie.

Ze względu na różny czas dojrzewania okres PHV może objawić się od 12. do 16. roku życia, co w powszechnej terminologii pozwala nam dzielić zawodników na wcześnie oraz późno dojrzewających.

Ze względu na różny czas dojrzewania okres PHV może objawić się od 12. do 16. roku życia, co w powszechnej terminologii pozwala nam dzielić zawodników na wcześnie oraz późno dojrzewających. Zawodnicy w tym samym wieku chronologicznym mogą różnić się od siebie biologicznie aż o 4 lata. W trakcie okresu pokwitania chłopcy rosną średnio 8,3 cm w okresie roku. Okres ten pokrywa się z początkiem okresu pokwitania.

Wiek, w którym zawodnik wejdzie w okres zrywu nastoletniego, jest możliwy do zmierzenia poprzez dokładne badania radiologiczne kości nadgarstka i ocenę ich procesu kostnienia. Na całym świecie kluby korzystają jednak z o wiele prostszej i tańszej metody, która z pewną dozą błędu za pomocą pomiarów somatycznych pozwoli nam ocenić wiek biologiczny zawodników. Aby skorzystać z algorytmu stworzonego przez Mirwarda, musimy znać:

  • płeć,
  • datę urodzenia,
  • datę pomiaru,
  • wysokość stojącą,
  • wysokość siedzącą,
  • wysokość siedzenia użytego do pomiaru
  • wagę zawodnika.

phv 1

phv 2

Iphv 3

Pomiary te są nam potrzebne, aby określić stosunek długości kończyn dolnych do długości tułowia (dolne kończyny zyskują na swojej długości nieco wcześniej od tułowia). Aby w prosty sposób zobrazować działanie kalkulatora, wyobraźmy sobie chłopca w wieku 13 lat, którego wiek PHV jest wyznaczany na 13. rok i 4. miesiąc życia. W niedługim czasie możemy oczekiwać u tego osobnika ilościowych zmian w organizmie w postaci zyskania kilku dodatkowych centymetrów.

KALKULATOR PHV MOŻECIE POBRAĆ W GRUPIE „BETTER WAY PRZYGOTOWANIE MOTORYCZNE” NA FACEBOOKU

logo betterway

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Urazowość w okresie skoku pokwitaniowego”, którego autorem jest Michał Naulewicz. Cały artykuł znajdziecie w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci i Młodzieży 3”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”