Poniższą grę autor stosuje w swoich treningach dla kategorii wiekowej U11. Może ona być środkiem treningowym, który można wpleść w jednostkę treningową – odpowiednią do Twojego modelu gry.

 

Autor chciałby zaznaczyć, że nie jest twórcą tej gry, lecz poznał ją na jednej z konferencji bądź kursie trenerskim, w których miał przyjemność brać udział.

Jednym z elementów gry w piłkę nożną jest utrzymywanie się przy piłce. Utkwiło mi w pamięci pewne stwierdzenie, które usłyszałem od jednego z trenerów: „…im dłużej będziemy utrzymywać się przy piłce, tym bardziej zmusimy przeciwnika do biegania za piłką…”. Jest w tym pewien sens, ponieważ nie od dziś wiadomo, że jedną z największych radości gry w piłkę nożną (oprócz oczywiście strzelania bramek) dla dzieci (dorośli również) jest moment, kiedy mają piłkę przy nodze, bawią się grą. Fajnie jest grać z piłką i mieć ją w swoim posiadaniu, niż biegać w celu jej odzyskania.

gra doskonalaca utrzymywanie

Przebieg:

Organizacja jak na grafice. Zawodnicy wymieniają piłkę między sobą. Każdy zawodnik ma przydzielony numer. W momencie kiedy trener wypowiada jakiś numer (w tym wypadku jest to 1) zawodnik o tym numerze biegnie do drużyny przeciwnej i ma za zadanie odebrać im piłkę lub ją wybić. Kiedy nie da rady tego zrobić, trener wywołuje następny numer. Punkt zdobywa drużyna, która jako pierwsza przechwyci piłkę lub doprowadzi do jej wybicia.

Modyfikacje:

  • gra na 1 kontakt,
  • w momencie wbiegnięcia zawodnika z drużyny przeciwnej gra na 2-3 kontakty,
  • po przechwycie piłki należy ją zagrać do swojej drużyny.

Więcej gier doskonalących utrzymywanie się przy piłce znajdziesz w nr 1/2018 (26) czasopisma „Asystent Trenera” w artykule „10 gier na utrzymanie się przy piłce”, którego autorem jest Piotr Sobolewski.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”