Periodyzacja taktyczna nie jest metodą, którą można stosować tylko w klubach zawodowych z pięcioma jednostkami treningowymi w tygodniu. Praca na jej zasadach doskonale sprawdza się w pracy z zespołami amatorskimi, jak też juniorami.

Właściwie i zrozumiale przekazane zasady gry przez trenera oraz zrozumienie modelu gry przez zawodników doskonale wpływa na ich rozwój piłkarski, szczególnie jeśli jako trenerzy dostrzegamy i stosujemy indywidualizację treningu. Model mojej pracy ciągle się rozwija, gdyż ja sam, jako trener, wciąż się rozwijam. Tylko w ten sposób moi zawodnicy oraz drużyny, które prowadzę, staną się lepsze.

 

Praca wg reguł periodyzacji taktycznej opiera się na modelu gry, w którym nauczanie taktyki opiera się na zasadach treningu motorycznego. Tworzone i wykorzystywane ćwiczenia zawierają 4 wymiary gry w piłkę nożną: techniczny, taktyczny, motoryczny i psychologiczny oraz 4 momenty gry: fazę ataku, obrony oraz fazy przejściowe (transfer pozytywny i negatywny).

 

Z zagadnieniem periodyzacji taktycznej, po raz pierwszy, spotkałem się na szkoleniu, które prowadził Pedro Mendonca. Temat szkolenia brzmiał „Periodyzacja taktyczna według Modelu Gry Bayernu Monachium z sezonów 2011–2013”. Pedro w sposób bardzo jasny i łatwy do zrozumienia przedstawił główne idee i zasady tej metody szkoleniowej. Po powrocie ze szkolenia zacząłem szukać i studiować zasady periodyzacji taktycznej oraz zacząłem pracować według jej zasad.

 

System, na którym pracuję, nie jest typowym systemem periodyzacji taktycznej. Wynika to z tego, że w Polsce panuje inna kultura niż w „kolebce” periodyzacji taktycznej – Portugalii, pracuję z zespołem amatorskim, w którym mam 12–16 zawodników, są tylko (lub aż) 3 jednostki treningowe w tygodniu, a okres startowy jest zdecydowanie krótszy niż w ligach zawodowych. Poniżej przedstawię pokrótce założenia dotyczące mikrocyklu periodyzacji taktycznej w okresie startowym oraz założenia mojego mikrocyklu, który może być stosowany w pracy z juniorami, a także zespołami seniorskimi na poziomie amatorskim. W przypadku mojego mikrocyklu zostaną pokazane środki stosowane w danych dniach według założeń periodyzacji taktycznej, a nie typowy mikrocykl tygodniowy. Ma to na celu lepsze zrozumienie tematu.

 

Podstawą pracy na zasadach periodyzacji taktycznej jest odwzorowanie w treningu gry właściwej. Wszystkie ćwiczenia lub małe gry mają na celu przygotowanie zawodnika do meczu pod kątem taktycznym, motorycznym, technicznym i psychologicznym. Ćwiczenia te wywodzą się z modelu gry, jaki stosuje zespół, i odnoszą się do wszystkich momentów gry oraz SFG (stałych fragmentów gry). Dla lepszego sprecyzowania i doskonalenia gry zespołu stosowane ćwiczenia i gry opierają się na mikrozasadach (indywidualne zachowanie poszczególnych zawodników), mezozasadach (formacje lub taktyka grupowa) oraz makrozasadach (taktyka zespołowa). Zasady te występują w określonych dniach mikrocyklu szkoleniowego, którego struktura jest niezmienna przez cały rok. Przykładowy mikrocykl periodyzacji taktycznej (mecz w niedzielę) wygląda następująco:

 

  • niedziela – mecz;
  • poniedziałek – wolne;
  • wtorek – aktywna regeneracja, mikro i mezozasady, trening do 60 min,
  • środa – siła, mezozasady, trening 75–80 min;
  • czwartek – wytrzymałość, makrozasady, trening do 90 min;
  • piątek – szybkość, mezozasady, trening do 70 min;
  • sobota – aktywacja, mikro i mezozasady, trening 60 min;
  • niedziela – mecz.

 

Przykład periodyzacji taktycznej w zespole amatorskim znajdziesz w nr 1/2018 (26) czasopisma „Asystent Trenera” w artykule „Periodyzacja taktyczna – plan pracy w zespole amatorskim na przykładzie juniorów starszych K.S. „Olimp” Gościno”, którego autorem jest Michał Ulikowski.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”