Powrót organizmu młodego piłkarza do stanu sprzed treningu jest bardzo ważny. Jest to jednak bardzo często zaniedbywane. Nierzadko wielu trenerów poświęca temu niewiele czasu albo co gorsza w ogóle - sądząc, że jest to szczegół, na który szkoda czasu w mikrocyklu, w którym znajdują się 2 lub 3 jednostki treningowe.

Co to są i na czym polegają ćwiczenia uspokajające? Zapewne wie to każdy świadomy trener – ja postaram się w wielkim skrócie przedstawić zasadność tych ćwiczeń. Ćwiczenia te wykonywane są jako końcowy etap każdego treningu. Ich głównym celem jest spokojne przejście od stanu wytężonej pracy do stanu spoczynkowego. Serce stopniowo zwalnia pracę, tętno wraca do normy, organizm „wychładza się”. Wyciszenie organizmu jest ważne. Przeciwdziała następstwom gwałtownego spadku tętna i odpływu krwi do kończyn dolnych, takim jak omdlenia, zawroty głowy.

Poniżej przykładowe ćwiczenie uspokajające mające na celu wyciszenie i uspokojenie organizmu młodego piłkarza, które stosuję w części końcowej dla kategorii wiekowej Junior E1 i E2.

Przebieg:

Podział na 2 zespoły. Przy większej liczbie zawodników może być więcej zespołów. Zadaniem każdego z zespołów jest dotarcie do połowy boiska, trzymając się razem za ręce, i utrzymywanie piłki w górze. Za każdym razem gdy piłka dotknie ziemi, to drużyna wraca na miejsce startu.

Modyfikacje:

  • piłka może być odbijana tylko głową przez ćwiczących,
  • piłka może być odbijana tylko nogą przez ćwiczących,
  • piłka może być odbijana zarówno nogą, jak i głową przez ćwiczących,
  • piłka może być prowadzona po podłożu, tak aby nie wyleciała poza ćwiczących (dla początkujących).

Powyższe ćwiczenie uspokajające pochodzi z artykułu „5 zabaw uspokajających w kategorii wiekowej U11 – Orlik (Junior E1 i E2)” opublikowanego w nr 6/2017 (25) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”