Rozwój i doskonalenie młodych piłkarzy polega na wyciąganiu wszystkiego, co w nich najlepsze. Niektórych doprowadzi to do profesjonalnych karier, innych - ze względu na ich możliwości - do rozgrywek na poziomie amatorskim. Wszystkim jednak świadomy trening może pomóc w lepszym rozwoju.
Chodzi zatem o prowadzenie takich zajęć, w których trener pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Świadomy trening sprawia, że trener powinien być niejako niepotrzebny podczas meczu. Problemy, z którymi stykają się jego zawodnicy podczas zawodów, powinny być tymi samymi, z którymi mają do czynienia podczas treningu. Jeśli natomiast pojawiają się nowe problemy, rolą trenera jest przygotować zawodników na nowe rozwiązania. Biorąc jednak pod uwagę zmienność piłki nożnej – nie jest to łatwa sztuka.
Zasady świadomego treningu atakowania
- Różnorodność ćwiczeń: dość jednokierunkowych ćwiczeń, które są oderwane od sytuacji meczowych. Piłka nożna to dyscyplina, w której najtrudniej zdobyć bramkę.
- Zaangażowanie umysłowe i fizyczne: nie tylko zawodnicy z piłką, ale również zawodnicy bez piłki powinni cały czas być motywowani przez układ ćwiczenia do podejmowania decyzji.
- Przeciwnicy: w ćwiczeniach zawodnicy ofensywni muszą grać co najmniej w równowadze, a czasem nawet w liczebnej mniejszości.
|
Zasady świadomego treningu bronienia
- Transfery: stosuj w treningu ćwiczenia wykorzystujące transfer negatywny i pozytywny - to, w jaki sposób bronisz, ma odzwierciedlenie w tym, jak zachowujesz się po stracie piłki i co zrobisz, gdy ją odbierzesz. Ćwicz do zakończenia akcji.
- Przeciwnicy: wszystkie ćwiczenia powinny odbywać się z udziałem przeciwnika - ćwicz sytuacje, w których zespół jest zorganizowany, jak też niezorganizowany.
- Rywalizacja: motywuj zawodników poprzez rywalizację - określ wynik, daj limit czasu itp.
- Sytuacje krytyczne: stwórz warunki krytyczne, czyli takie, w których obrońca jest ostatnią deską ratunku, by powstrzymać przeciwnika przed strzeleniem gola.
|
Zasady świadomego treningu podań i utrzymywania się przy piłce
- Różnorodność: nawet ćwiczenia podań powinny być zróżnicowane. Powinny zawierać albo aktywną grę przeciwnika albo przynajmniej jakąś jego ingerencję.
- „Bez kolejek i jednokierunkowych ćwiczeń”: bez tego typu ćwiczeń zawodnicy sami będą podejmowali decyzje i jeszcze lepiej rozwiną swoją technikę użytkową.
- Transfery: ćwiczenia powinny zawierać naturalne formy przejścia z obrony do ataku i ataku do obrony, jak również celowe utrzymywania się przy piłce z akcentem na finalizację akcji.
- Bramki: stosuj takie środki treningowe, które kończą się zdobywaniem bramek.
|
Powyższe zasady pochodzą z artykułu „Świadomy trening piłkarski”, którego autorem jest Ray Power, opublikowanego w nr 4/2017 (23) czasopisma „Asystent Trenera”.
Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”