Aby skutecznie zaplanować trening indywidualny, należy znać charakterystykę działań meczowych, które występują na danej pozycji wśród zawodników występujących na najwyższym poziomie.

 

Warto jednak również znać jak najwięcej danych z meczów mistrzowskich zawodników, których obejmujemy programem treningu indywidualnego, tak by uświadamiać młodych adeptów, nad jakimi aspektami trzeba pracować, oraz by na bieżąco monitorować ich rozwój, a także czerpać informację zwrotną na temat korelacji treningu z grą.

Boczni obrońcy zazwyczaj przodują w rankingach dotyczących kontaktów z piłką oraz stoczonych pojedynków. Nic jednak nie jest regułą i należy pamiętać, że tak naprawdę zadania zawodników grających na tej pozycji mogą różnić się od siebie nawet z tygodnia na tydzień, co związane jest z strategią obowiązującą podczas danego meczu.

 

Poniższe ćwiczenie wykorzystane zostało podczas jednostki treningowej przeprowadzonej 9 marca 2017 r. na boiskach Akademii Lecha Poznań w Popowie.

 

Doskonalenie dośrodkowań

Czas: 25 min

 

 

Przebieg: dwójka zawodników znajdująca się w jednym bocznym sektorze po wymianie podań dośrodkowuje piłkę w pole karne do zawodnika wchodzącego z przeciwległego bocznego sektora.

Wskazówki:

  • analiza kierunku dośrodkowania,
  • jak najszybsza kontrola piłki przed dośrodkowaniem,
  • ustawienie stopy postawnej w kierunku dośrodkowania.

Organizacja: każdy zawodnik wykonuje po 8 dośrodkowań zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

 

Powyższe ćwiczenie pochodzi z artykułu „Indywidualny trening pozycyjny bocznego obrońcy. Cz. 2” opublikowanego w nr 3/2017 (22) czasopisma „Asystent Trenera”. W artykule m.in.:

  • półroczny plan organizacji szkolenia,
  • przykładowa jednostka treningowa,
  • akcenty motoryczne.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”