Tym razem dynamiczna gra, której głównym celem jest atak szybki. To bardzo kompleksowa propozycja, w której oprócz doskonalenia prostych umiejętności taktycznych, zawodnicy pod naporem przeciwnika szlifują zdolności techniczne oraz fizyczne. To jest właśnie piłka nożna. Proponowana gra wymaga od uczestniczących w niej stałej komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej.

 

Propozycja nr 11

Kategoria: 8–12 lat

Przybory: stożki, piłki, oznaczniki

Umiejętność techniczna: technika biegu, uderzenia piłki, drybling, przyjęcie piłki, zwody

Umiejętność taktyczna: współpraca grupowa, budowanie ataku szybkiego, przejście z obrony do ataku i z ataku do obrony

 

 

 

Przebieg: grupę dzielimy na 2 zespoły. Jeden pełni funkcję atakujących a drugi broniących. Na pierwszy sygnał trenera startuje grupa atakująca (5 osób), a na drugi (w odstępie 3 s) grupa broniąca (również 5 osób).

Zadaniem atakujących (czerwoni) jest jak najszybciej dobiec do przeciwnej linii końcowej boiska, po czym wykonują zwrot i atakują w kierunku bramki, z której startowali. Jeden z nich rozpoczyna grę od prowadzenia piłki do połowy boiska, po czym wykonuje podanie do bramkarza w momencie minięcia jej i dołącza biegiem do partnerów z drużyny. Bramkarz po otrzymaniu piłki, wykonuje podanie do dowolnego zawodnika czerwonego, rozpoczynając tym samym „kontrę”.

Niebiescy startują na drugi sygnał i wykonują to samo co czerwoni, tj. bieg do linii końcowej, zwrot, z tą różnicą, że biegnie tylko trzech zawodników. Dwóch pozostałych ustawia się na środkowej linii.

Gra toczy się w układzie 5 × 2 + 3 (wracających).

Zadaniem atakujących jest jak najszybciej zdobyć gola, a broniących odebrać piłkę i zakończyć akcję strzałem.

 

Modyfikacje:

  • zmniejszamy długość biegu,
  • zmieniamy proporcje zawodników i ich długość biegu,
  • określamy czas, w którym należy zakończyć akcję, licząc głośno do np. ośmiu (od momentu kiedy bramkarz wykonał podanie).