Johann Cruyff kiedyś powiedział: „Nigdy nie widziałem całego zespołu młodzieżowego, który by zadebiutował. Robią to indywidualni zawodnicy. W związku z tym akademie powinny skupić się na indywidualnym rozwoju.”.

 

Przedstawiony poniżej mikrocykl jest propozycją zaplanowania tygodniowego cyklu pracy z uwzględnieniem treningu indywidualnego.

 

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

Niedziela

 

Trening motoryczny

Trening motoryczny

 

 

 

 

 

 

Mecz mistrzowski

 

 

 

 

Wolne

Trening techniczno-taktyczny

Trening techniczno-taktyczny + Indywidualizacja „problemy meczowe”

Trening techniczno-taktyczny

Indywidualny trening pozycyjny

Trening techniczno-taktyczny

 

Przy 7 jednostkach treningowych akcent indywidualizacji pojawił się dwukrotnie. W tej propozycji w wtorek po części głównej każdy z zawodników z pomocą trenerów świadomie realizuje te założenia, które sprawiały mu problem podczas meczu lub pracuje nad swoimi słabymi stronami (które wcześniej określił wraz z trenerem).

W czwartek organizowany jest indywidualny trening pozycyjny, podczas którego zawodnicy skupiają się na rozwoju swoich umiejętności powiązanych z pozycją, na której występują na boisku.

 

Więcej na ten temat znajdziecie w artykule „Indywidualny trening pozycyjny bocznego obrońcy. Cz. 1” opublikowany w nr 2/2017 (21) czasopisma „Asystent Trenera”. Autor, Jędrzej Łągiewka, pracujący w Akademii Lecha Poznań i prowadzący kadrę WZPN rocznika 2005 porusza w tym artykule m.in. następujące zagadnienia:

  • Atrybuty treningu pozycyjnego
  • Planowanie treningu pozycyjnego

Oraz przedstawia przykładowe środki treningowe w dniu „indywidualnych problemów meczowych”

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”