Kolejna propozycja tygodnia dotyczy szybkości reakcji. W podstawowej wersji, ćwiczenie odbywa się bez udziału piłki, aby „załapać” o co w nim chodzi i trochę się rozruszać. W kolejnych modyfikacjach dodajemy futbolówkę, tak aby „suche” ćwiczenie było jak najbardziej związane z grą w piłkę nożną.

 

Propozycja nr 7

Kategoria: 4–12 lat

Przybory: stożki, piłki

Umiejętność techniczna: technika biegu, prowadzenie i kontrola piłki

Umiejętność taktyczna:

  • w grupach 4–9 lat: nie dotyczy
  • w grupie 10–12 lat: komunikacja wzrokowa, nauka gry w lini

 

 

Przebieg: na sygnał trenera pierwsi zawodnicy rozpoczynają trucht w stronę ustawionych kolorowych stożków. Na drugi sygnał trenera (wywołuje 1 kolor stożków, np. biały), zadaniem ćwiczących jest jak najszybciej zareagować, dobiec i dotknąć ręką stożek. Wygrywa ta osoba lub drużyna, która jako pierwsza dotknie wywołany kolor.

 

Uwaga: zwracamy uwagę, aby w czasie truchtu zawodnicy starali się biec równo w linii.

 

Modyfikacje:

  • wyścig kończy się nie przy wywołanym kolorze, ale przy kolejnym stożku, tzn. gdy trener wywoła np. kolor biały to po dotknięciu go, należy szybko dobiec do kolejnego stożka, tj. do żółtego
  • w młodszych grupach kolory stożków zastępujemy nazwami klubów, których stroje są podobne do kolorów stożków
  • starty z różnych pozycji
  • z prowadzeniem piłki
  • ustawiamy piłki przy stożkach, zadaniem zawodników po wywołanym kolorze jest dobiec do piłki i wykonać podanie jej do swojej grupy, po wcześniejszym wyprowadzeniu.

W grupie 10–12 lat trener zamiast kolorów podaje komendę, np. czerwony środkowy napastnik. Zadaniem zawodników jest jak najszybciej właściwie ustawić się, tzn. do czerwonego środkowego napastnika wybiega środkowy niebieski, a dwóch pozostałych ustawia się przy bocznych żółtych.