- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Jedną z ważniejszych zasad w mojej pracy na boisku jest logistyka działań zawodników. Pod tym hasłem nie kryje się nic innego jak „wewnętrzne” zasady związane z kierunkami wykonywanych czynności: techniczno-taktycznych z piłką oraz motoryczno-taktycznych bez piłki.
Schematycznie, według mojego pomysłu na grę, zawodnicy powinni wykonywać podania w trzech kierunkach: po linii prostej (do przodu lub do tyłu, jeśli nie ma innej możliwości) oraz po skosie w prawo lub w lewo. Dzięki temu większość podań „zdobywa” teren.
Jak łatwo zauważyć, unikamy grania w poprzek boiska, które poza ryzykiem straty piłki i realnego zagrożenia utraty bramki niewiele wnoszą do gry. Co ważne, wybrane środki treningowe powinny w swojej strukturze uwzględniać wspomniane wymogi gry.
Aby dobitniej zobrazować wspomnianą ideę, posłużę się prostym przykładem wycinka sytuacji meczowej, która często stosowana jest w jednostkach treningowych w formie gier na utrzymanie 4 × 1, popularnie zwanej „dziadkiem”.
Strata piłki w przypadku niedokładnego podania równoznaczna jest z zagrożeniem oddania strzału przez napastnika, a w konsekwencji utraty gola.
Strata piłki w przypadku niedokładnego podania NIE jest równoznaczna z zagrożeniem oddania strzału i utraty gola przez napastnika, gdyż dochodzi jeszcze do sytuacji 1 × 1.
PRZYKŁADOWA GRA
Przebieg:
Zawodnicy w środku pola grają na utrzymanie się przy piłce, wykorzystując graczy ustawionych w wyznaczonych narożnikach boiska w kształcie rombu. Zawodnik zewnętrzny za każdym razem, gdy otrzyma podanie, ma obowiązek odegrania piłki przez drugi bok swojego pola.
Uwagi:
Modyfikacje:
Zawodnik zewnętrzny przed wykonaniem podania wyprowadza piłę poza swoje pole.
Powyższa gra pochodzi z artykułu „Logistyka w piłce nożnej” autorstwa Pawła Jędrzejewskiego, opublikowanego w nr 1/2016 (14) czasopisma „Asystent Trenera”.
Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”