W kwietniu 2014 r. trener drużyn młodzieżowych Varsovii Warszawa, Aleksander Kowalczyk przebywał na stażu w klubie Sevilla FC, tegorocznego triumfatora Ligi Europejskiej. Szczególną uwagę poświęcił drużynom młodzieżowym oraz zespołom Sevilla B i Sevilla C. Poniżej przykładowe ćwiczenia zespołu U13.

 

 

Dziadek, w którym 4 zawodników jest na obwodzie, 1 w środku plus 1 dziadek. Zadaniem zawodnika w środku jest szukanie wolnej pozycji, a następnie obrócenie się z piłką i zagranie do kolegi po drugiej stronie. Doskonałe ćwiczenie dla środkowego pomocnika.

  

Dziadek w 2 kwadratach obok siebie. 6 zawodników stoi przy pachołkach, a 2 w środku odbiera piłkę. Gra toczy się w 1 kwadracie, w którym grają 4 × 2. Celem jest zagranie długiego podania do skrajnych zawodników, niebiorących udziału w ćwiczeniu. Długie podanie może wykonać tylko 1 ze skrajnych zawodników. Po zagraniu następuje zamiana skrajnych i środkowych (ruch bez piłki). Gra toczy się w drugim kwadracie i obrońcy przechodzą, aby odebrać piłkę.

 

 

Rozegranie akcji. Na rysunku jest pokazany schemat 7 × 2, ale oczywiście można zmieniać proporcje. Celem ćwiczenia jest przegranie piłki przez wszystkie strefy w kolejności od 1 do 3. Akcje zaczynają 2 środkowi obrońcy w strefie 1. Zagrywają do jednego ze skrzydłowych do strefy 2. Zawodnik centruje na 3 napastników walczących o piłkę z 2 obrońcami.

 

 

Powyższe 3 ćwiczenia pochodzą z artykułu „Sevilla FC – hiszpańska recepta na sukces. Przykładowe ćwiczenia drużyn: Sevilla C, U18, U14, U13 i U11” opublikowanego w nr 6 (5/2014) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Natomiast w nr 5 (4/2014) „Asystenta Trenera” znalazła się relacja ze stażu trenerskiego w klubie Sevilla FC.