Fascynujące jest utrzymywanie się przy piłce przez drużynę FC Barcelona. Jej zawodnicy potrafią tak długo wymieniać podania, aż wreszcie znajdą moment na wykonanie tzw. podania penetrującego do swojego zawodnika wybiegającego za linię obrońców przeciwnika. Naśladujmy więc najlepszych…{jcomments on}

 

Na początek zobacz jak robią to najlepsi:

 

 

A teraz do pracy…

 

Wykonanie tego ćwiczenie wymaga fragmentu boiska o wymiarach 40 m x 30 m. Dłuższy bok tego placu dzielimy na 4 równe odcinki po 10 m, które wyznaczą nam 4 pola o wymiarach 10 m x 30 m. W każdym z tak wyznaczonych prostokątów znajduje się po 4 graczy, czyli łącznie w ćwiczeniu bierze udział 16 zawodników. Dzielimy ich na 2 drużyny po 8 graczy. A każdą drużynę na 2 grupy – 1 w zewnętrznym prostokącie, a 2 w wewnętrznym bliższym przeciwnego końca placu. Każda drużyna startuje z 1 piłką, która na początku ćwiczenia znajduje się w zewnętrznych prostokątach (rysunek 1). 

 

 

Rysunek 1.

 

Każda drużyna rozpoczyna podaniami piłki wewnątrz własnego prostokąta (rysunek 2). 

 

 

Rysunek 2.

 

Zespół w niebieskich koszulkach próbuje wykonać podanie pomiędzy zawodnikami zespołu w czerwonych koszulkach do swojego zawodnika w drugim prostokącie. W tym samym czasie zespół w czerwonych  koszulkach próbuje zagrać taką samą piłkę do swojego wewnętrznego prostokąta (rysunek 3).

 

 

Rysunek 3.  

 

Jak punktujemy?

 

Zespół zdobywa punkt za każde udane zagranie do swojego zawodnika w drugim polu. Natomiast traci punkt za każde nieudane zagranie (gdy piłka opuści plac gry lub drużyna przeciwna ją przechwyci). Drużyna, która przechwyci piłkę zdobywa punkt. Po utracie piłki i naliczeniu punktów, futbolówka wraca do zespołów, które ją posiadały na początku ćwiczenia.  

 

Warto zmienić miejscami zawodników

 

Zawodnicy z zewnętrznych prostokątów mają stosunkowo łatwe zadanie. Ich zadaniem jest jedynie wymiana podań wewnątrz własnego pola i próba wykonania podania do jednego ze swoich zawodników znajdujących się w wewnętrznym polu. Natomiast zawodnicy z pola wewnętrznego mają trudniejsze zadanie, ponieważ część z nich próbuje przechwycić piłkę przeciwnika podczas, gdy inni muszą starać się odebrać zagranie od swojego zawodnika z zewnętrznego pola.

 

Po pierwsze - komunikacja

 

Jest to dość skomplikowana gra, gdyż wymaga bardzo dobrej komunikacji wśród graczy danego zespołu (podejmowanie odpowiednich decyzji będąc w ciągłym kontakcie z resztą swoich zawodników – kiedy i gdzie bronić, kiedy utrzymywać piłkę, a kiedy próbować wykonać zagranie). Łatwiejsza wersja W młodszych grupach wiekowych można rozpocząć ćwiczenie tylko z jedną piłką. W takiej sytuacji, jeśli zespół przechwyci piłkę, to nie wraca ona do ustawienia początkowego, tylko teraz ta drużyna próbuje wykonać penetrujące podanie.

 

Dla zaawansowanych

 

Przy wykonywaniu ćwiczenia przez grupy zaawansowane można dodać po jednym obrońcy przeciwnej drużyny w zewnętrznych polach. Dzięki temu utrudnione zostanie utrzymywanie się przy piłce w tych polach (rysunek 4).

 

 

Rysunek 4.

 

Jeśli spróbujesz tego wariantu ćwiczenia, zacznij powoli, żeby zawodnicy zorientowali się co robić i obserwuj jak szybko „załapią” sposób jego wykonywania.