{jcomments on}Większość treningów strzeleckich polega na tym, że zawodnik startuje na wprost do piłki i oddaje strzał. Ważne jest, aby gracze trenujący strzał na bramkę otrzymywali piłkę z różnych stron. Te ćwiczenia polegają na zagrywaniu do strzelającego zawodnika piłki pod kątem prostym do bramki, przyjęciu i oddaniu strzału w 2 kontakcie z piłką.

 

 

Organizacja ćwiczenia 1

 

Do wykonania ćwiczenia będziesz potrzebował:

 

  • 2 pełnowymiarowe bramki wraz z bramkarzami.
  • Część boiska o wielkości 2 pól karnych, czyli w uproszczeniu kwadrat o boku 40 m
  • Obaj zawodnicy strzelający na bramki otrzymują piłkę z boku i używając tylko swojej prawej nogi przyjmują ją, a następnie oddają strzał. Mogą 2 razy dotknąć piłkę (1 – przyjęcie, 2 – strzał).
  • Po oddaniu strzału zawodnik ustawia się na końcu swojej kolejki zagrywających piłkę.

 

 

 

Rysunek 1.

 

 

Zmiana

 

Po oddaniu określonej liczby strzałów przez każdego zawodnika dokonaj takiej zmiany, że zawodnicy strzelają na inne bramki niż do tej pory. W konsekwencji teraz będą używać tylko lewej nogi do wykonania ćwiczenia.  

 

Założenia treningowe

 

Zauważ, że zawodnicy są ustawieni ok. 18 metrów od bramki więc zwróć im uwagę, że przyjęcie ma być krótkie i szybkie, żeby jak najszybciej oddać strzał. W sytuacji meczowej zawodnik w tym miejscu boiska nie ma dużo czasu i musi starać się błyskawicznie opanowac piłkę i strzelić na bramkę.  

 

Organizacja ćwiczenia 2

 

Tym razem strzelec jest ustawiony tyłem do bramki na którą ma oddawać strzał (bokiem do podającego). Przyjmuje piłkę prawą nogą w stronę środka bramki w ten sposób, aby niezwłocznie oddać strzał lewą nogą.  

 

Zmiana

 

Podobnie jak w ćwiczeniu nr 1 zawodnicy zmieniają po jakimś czasie bramkę na którą będą oddawać strzały. Oczywiście po zmianie przyjmują piłkę lewą nogą do środka i strzelają z prawej.  

 

Założenia treningowe Dopilnuj, żeby zawodnicy próbowali oddawać 2 rodzaje strzałów:

 

  • Techniczne, podkręcone w kierunku dalszego słupka.
  • Silne, prostym podbiciem w kierunku krótkiego słupka.

 

 

Rysunek 2.

 

 

Źródło:  www.wordclasscoaching.com