W nowoczesnym futbolu gra często toczy na się na małej powierzchni, drużyny stosują pressing i brak jest czasu na dłuższe zastanawianie się jak rozwiązać daną sytuację. Podczas takiej „małej gry” bardzo istotne dla każdego zawodnika są umiejętności szybkiego podawania i sprawnego poruszania się po małym obszarze, czyli szukania sobie miejsca.{jcomments on}

 

 

2 poniższe ćwiczenia pomagają doskonalić właśnie wspomniane powyżej umiejętności szybkiego i dokładnego podawania piłki oraz poruszania się na małej powierzchni. Ćwiczenia te wydają się być łatwe, jednak gdy zawodnicy mają grać dokładnie lecz w szybkim tempie, wykonanie już takie łatwe nie jest.

 

Ćwiczenie 1

 

Ćwiczenie wykonuje się w 2 grupach po 3 zawodników w każdej. Zespoły powinny być ustawione w odległości ok. 5-6 metrów od siebie. Pierwszy zawodnik z jednej grupy podaje piłkę do pierwszego zawodnika z drugiej grupy, a następnie biegnie na koniec drugiej kolejki. Zawodnik z drugiej grupy z pierwszej piłki odgrywa z powrotem do następnego zawodnika z grupy pierwszej i biegnie na koniec drugiej kolejki, itd.

 Rysunek 1.

 

 

Założenia treningowe

 

  • Zawodnicy powinni odgrywać piłkę na 1 kontakt.
  • Zagrania obiema stopami na przemian.
  • Młodszym zawodnikom można zezwolić na przyjęcie i opanowanie piłki, zaś podanie może nastąpić dopiero przy drugim kontakcie z piłką.

 

Ćwiczenie 2

 

Kolejne ćwiczenie jest urozmaiceniem i rozwinięciem ćwiczenia 1. Zmiana polega na tym, że dodaje się 3 grupę. Podania z udziałem trzech grup wykonuje się w podobny sposób jak pierwsze ćwiczenie, z taką różnicą, że podający biegnie na koniec kolejki do której skierował swoje podanie. Trójkąt, w którym są teraz ustawieni zawodnicy ma bok o długości ok. 5-6 metrów. Do wykonania tego ćwiczenia nadal potrzebna jest tylko 1 piłka.

 Rysunek 2.

 

 

Założenia treningowe


  • Wszystkie podania powinny być wykonane przy pierwszym kontakcie z piłką.
  • Młodszym zawodnikom można pozwolić na 2 kontakty z piłką, jeśli jest to potrzebne do poprawnego wykonania ćwiczenia.