{jcomments on}Wszyscy dobrze wiemy, że szkolenie dzieci i młodzieży w Holandii stoi na bardzo wysokim poziomie. Tak naprawdę tzw. „szkoła holenderska” to jeden z wzorców wychowywania nowych pokoleń piłkarzy. Dlatego proponujemy ćwiczenie na trening strzelecki podejrzane w zespole do lat 14 drużyny PSV Eindhoven.

 

 

Wstęp

 

Zespół U14 składał się z 18 zawodników (16 graczy z pola i 2 bramkarzy). Przed rozpoczęciem tego ćwiczenia nie zapomnij, że niezbędna będzie odpowiednia rozgrzewka!

 

Zasady ćwiczenia


  • Ćwiczenie odbywało się na połowie boiska na jedną bramkę, w której znajdował się bramkarz. Oczywiście mając 2 bramkarzy, zmieniali się oni po ustalonym czasie.
  • Gracz nr 1 wybiegał do pachołków i otrzymywał tam długie podanie górą od zawodnika nr 2.
  • Po otrzymaniu piłki pierwszy zawodnik prowadził ją w kierunki linii końcowej i dośrodkowywał w pole karne do nadbiegającego drugiego gracza, który kończył całą akcję strzałem.
  • Zawodnicy po wykonaniu określonej liczby powtórzeń, przeprowadzali to samo ćwiczenie drugą stroną boiska (dośrodkowanie drugą nogą).
  • Można dodać 3 gracza przed polem karnym, aby wbiegał on do wykończenia akcji (w celu skrócenia dystansu do przebiegnięcia). Wtedy gracz nr 2 po wykonaniu długiego podania przemieszcza się na stanowisko nr 3, aby w następnej akcji wystartować do dośrodkowania.
  • Po każdej zakończonej akcji zawodnicy przemieszczają się o jedno stanowisko do przodu.

 

 

Rysunek 1.

 

Ćwiczenie można urozmaicać, np. zawodnik nr 2 może zagrać krótkie podanie do zawodnika nr 3, ten odgrywa z pierwszej piłki i dopiero wtedy następuje długie podanie do gracza nr 1.

 

 

 

Rysunek 2.

 

Podsumowanie

 

Ćwiczenie ma na celu doskonalenie podań różnego rodzaju: długich, krótkich, zagrywanych po ziemi, górą oraz z rotacją. Dodatkowo ćwiczone jest wykończenie akcji celnym strzałem po dobrym dośrodkowaniu.