{jcomments on}Trenerzy często używają pojęcia krycia napastnika przez obrońcę od strony bramki i uważają, że jeśli ich zawodnicy bronią w ten sposób, to są na dobrej pozycji. Nie zawsze jednak tak jest! Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej...

 

 

Kiedy zawodnik, którego kryje Twój obrońca jest na linii pomiędzy piłką i bramką, wtedy normalna obrona od strony bramki sprawdza się (rysunek 1).

 

 

Rysunek 1.

 

Na powyższym rysunku obrońca (w granatowej koszulce) ustawiony jest od strony bramki (czyli znajduje się bliżej bramki niż zawodnik, którego kryje) i jest to właściwe zachowanie.

 

Kiedy krycie od bramki jest niewłaściwe?

 

Kiedy kryty zawodnik ustawi się pod innym kątem (nie w linii prostej od bramki), wtedy należy uwzględnić tzw. aspekt piłka - obrońca - przeciwnik - bramka. Na rysunku nr 2 napastnik znajduje się nieco na zewnątrz od bramki. Obrońca ustawiony jest od strony bramki (czyli bliżej bramki niż kryty zawodnik) jednak wcale nie jest na dobrej pozycji!

 

 

Rysunek 2.

 

W takiej sytuacji obrońca powinien być nie tylko bliżej bramki od krytego napastnika, ale również (patrząc pionowo) bliżej piłki niż przeciwnik kryty przez niego (rysunek 3).

 

 

Rysunek 3.

 

Zasada obrony „piłka - obrońca - przeciwnik - bramka" polega na tym, że:

 

  • obrońca jest ustawiony bliżej bramki niż kryty przez niego przeciwnik,
  • patrząc wertykalnie - obrońca jest bliżej piłki od krytego napastnika.

 

Wyjątki od zasady Oczywiście jak każda zasada, ta również ma pewne wyjątki. Otóż, zasady obrony „piłka - obrońca - przeciwnik - bramka" nie stosuje się w przypadku:

 

  • wyjścia obrońcy do przodu w celu zostawienia przeciwnika na pozycji spalonej,
  • rozdzielenia dwóch zawodników, którzy dublują krycie.

 

Podsumowanie

 

Jeśli Twój obrońca przestrzega zasady „piłka - obrońca - przeciwnik - bramka" zawsze jest na właściwej pozycji obronnej.