- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Poniższy artykuł został przygotowany na podstawie szkolenia zorganizowanego w Barcelonie przez firmę Soccer Services. Analiza zachowań na pozycjach nie odnosi się do konkretnego modelu gry (choć może być w ramach niego swobodnie stosowana), ale do stylu gry, jaki przyjmuje drużyna.
Oczekiwane zachowania w obronie wobec bocznego obrońcy:
W tym artykule skupiamy się na pierwszym, z wymienionych powyżej, aspekcie, czyli utrzymywaniu równowagi w obronie. Dotyczy zarówno utrzymywania równowagi w pionie, jak i poziomie.
W poziomie jest to priorytetowo obrona wewnętrznych przestrzeni między bocznym a środkowym obrońcą. Gdy środkowi obrońcy są ustawieni blisko siebie, to wtedy boczny obrońca może być ustawiony w większej odległości względem środka. Sygnałem do zabezpieczenia przestrzeni jest obserwacja działań przeciwnika – w jaki sposób przyjmuje piłkę i gdzie będzie najprawdopodobniej zagrywał ją dalej.
Obrońca analizując sytuację, musi odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
W pionie natomiast jest to ustawienie wyżej bocznego obrońcy, gdy piłka znajduje się po jego stronie i gra będzie kierowana dalej do bocznej linii. Obrońca musi być gotowy do odbioru piłki w momencie zagrania (jeśli możliwe – przez wyprzedzenie).
Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Analiza taktyczna gry w obronie i ataku według metodologii Soccer Services. Część 1. Boczny obrońca” opublikowanego w nr 1/2016 (14) czasopisma „Asystent Trenera”. W artykule oczekiwane zadania dla bocznego obrońcy zostały przedstawione zarówno w ataku jak i obronie.