Poniższy artykuł został przygotowany na podstawie szkolenia zorganizowanego w Barcelonie przez firmę Soccer Services. Analiza zachowań na pozycjach nie odnosi się do konkretnego modelu gry (choć może być w ramach niego swobodnie stosowana), ale do stylu gry, jaki przyjmuje drużyna.

 

 

Oczekiwane zachowania w obronie wobec bocznego obrońcy:

 

 1. Utrzymywanie równowagi w obronie.
 2. Identyfikowanie zawodnika do krycia.
 3. Ochrona przestrzeni.
 4. Obrona przeciwko zawodnikowi posiadającemu piłkę.
 5. Skracanie pola gry.
 6. Bronienie dośrodkowań.
 7. Obrona w niebezpiecznych strefach.
 8. Przewidywanie wydarzeń.

 

W tym artykule skupiamy się na pierwszym, z wymienionych powyżej, aspekcie, czyli utrzymywaniu równowagi w obronie. Dotyczy zarówno utrzymywania równowagi w pionie, jak i poziomie.

 

W poziomie jest to priorytetowo obrona wewnętrznych przestrzeni między bocznym a środkowym obrońcą. Gdy środkowi obrońcy są ustawieni blisko siebie, to wtedy boczny obrońca może być ustawiony w większej odległości względem środka. Sygnałem do zabezpieczenia przestrzeni jest obserwacja działań przeciwnika – w jaki sposób przyjmuje piłkę i gdzie będzie najprawdopodobniej zagrywał ją dalej.

 

Obrońca analizując sytuację, musi odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 

 • Gdzie jest piłka?
 • Gdzie jest mój partner (środkowy obrońca)?
 • Gdzie jest przeciwnik, za którego odpowiadam w strefie?

 

 

W pionie natomiast jest to ustawienie wyżej bocznego obrońcy, gdy piłka znajduje się po jego stronie i gra będzie kierowana dalej do bocznej linii. Obrońca musi być gotowy do odbioru piłki w momencie zagrania (jeśli możliwe – przez wyprzedzenie).

 

 

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Analiza taktyczna gry w obronie i ataku według metodologii Soccer Services. Część 1. Boczny obrońca” opublikowanego w nr 1/2016 (14) czasopisma „Asystent Trenera”. W artykule oczekiwane zadania dla bocznego obrońcy zostały przedstawione zarówno w ataku jak i obronie.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”