{jcomments on}Poniżej przedstawiona zostało ćwiczenie doskonalące grę obrońców w ustawieniu 5-3-2. Co prawda w dzisiejszych czasach trenerzy najczęściej stosują system 4-4-2 i jego przeróżne modyfikacje, jednak warto próbować i sprawdzać różne warianty ustawienia. Być może zaskoczysz przeciwnika rzadziej spotykanym systemem gry?

 


  1. Sytuacja wyjściowa: Zespół jest w obronie, więc obrońcy są wszyscy ustawieni wąsko i blisko siebie przeciwko 2 napastnikom. Trener zagrywa piłkę do bramkarza i wtedy obrońcy rozbiegają się szeroko tworząc ustawienie ofensywne.
  2. Po podaniu piłki do bramkarza obaj napastnicy podbiegają do linii obrony. Następnie bramkarz rozprowadza piłkę do któregoś ze środkowych obrońców.
  3. Środkowi obrońcy odbierają piłkę od bramkarza i starają się uruchomić podaniem któregoś z bocznych obrońców. Zadaniem takiego bocznego/skrzydłowego obrońcy jest bieg z piłką (lub jej kopnięcie) do małej bramki (np. z chorągiewek) ustawionej na jego stronie boiska w okolicy linii środkowej boiska.