{jcomments on}Dzisiejsza analiza taktyczna dotyczy zmuszania przez napastników, aby obrońcy przeciwnika wyprowadzali piłkę do środka. Jednak aby to wykonać, musi być koniecznie spełniony podstawowy warunek. Jest nim dobre ustawienie defensywne środkowych pomocników w broniącym zespole.

 

 

Na poniższym rysunku znajduje się 4 obrońców oraz 2 napastników przeciwnej drużyny. 

 

 

Rysunek 1.

 

Zazwyczaj napastnicy swoim ustawieniem zmuszają obrońców do zagrywania piłki szeroko do boku. Przyczyną tego jest fakt, że jeśli obrońcom uda się wprowadzić lub zagrać piłkę przez środek, tym samym gubią obu napastników i mają sforsowaną pierwszą linię przeciwnika. 

 

 

Rysunek 2.

 

Zmuszając obrońców do zagrania piłki szeroko, utrudniają tak szybkie pokonanie linii swojego napadu. 

 

 

Rysunek 3.

 

Problem pojawia się wtedy, gdy napastnicy nie mają wsparcia ze strony swoich skrajnych pomocników. Jedno podanie do boku wystarczy do wyprowadzenia ataku przez obrońców. 

 

 

Rysunek 4.

 

Alternatywą jest zmuszenie obrońców do zagrania piłki do środka. Jednak napastnicy decydując się na ustawienie wymuszające takie zagranie u obrońców przeciwnika muszą być pewni, że ich środkowi pomocnicy dokładnie kryją przeciwników w centrum boiska. 

 

 

Rysunek 5.

 

Odcięcie środkowych obrońców od skrajnych defensorów zmusza ich do próby zagrywania piłki przez środek. Jeśli środkowi pomocnicy przeciwnej drużyny są dobrze ustawieni, mogą pokusić się o przejęcie piłki i natychmiastowe skontrowanie przeciwnika. 

 

 

Rysunek 6.

 

Tekst opracowany na podstawie materiałów uzyskanych z www.worldclasscoaching.com.