{jcomments on}Podczas rozgrywania ataku pozycyjnego często napastnik jest zmuszony grać tyłem do bramki przeciwnika. Jak rozegrać akcję z tak ustawionym napastnikiem? To ćwiczenie pomaga doskonalić rozegranie ataku w przewadze 3 na 2, wykorzystując zgranie napastnika do wchodzących pomocników na strzał lub na dośrodkowanie.

 

 

Akcję rozgrywa się na ćwiartce boiska najbliżej położonej bramki. Bierze w niej udział bramkarz oraz 2 obrońców, 2 pomocników i napastnik. W początkowej fazie ćwiczenia napastnik jest ustawiony na „szesnastce" wraz z znajdującymi się za jego plecami 2 obrońcami, natomiast pomocnicy startują z ok. 25 metra od bramki. Jeden z pomocników ma piłkę (rysunek 1). 

 

 

Rysunek 1.

 

Początkowa faza ćwiczenia.  

 

Opis ćwiczenia

 

Ćwiczenie rozpoczyna pomocnik poprzez zagranie piłki do napastnika. Obrońcy nie mogą próbować odbierać piłki dopóki napastnik jej nie dotknie lub dopóki piłka nie znajdzie się w obrębie pola karnego (rysunek 2). 

 

 

Rysunek 2.

 

Zagranie piłki do napastnika. Po dotknięciu piłki przez napastnika obrońcy stają się aktywni. Jednym z możliwych rozwiązań jest zgranie piłki przez napastnika piłki na jeden kontakt do nadbiegającego pomocnika, aby umożliwić mu oddanie strzału (rysunek 3). 

 

 

Rysunek 3.

 

Zgranie piłki na strzał do pomocnika.

 

Druga opcja

 

Innym rozwiązaniem jest zgranie piłki przez napastnika do bocznego pomocnika i wbiegnięcie w pole karne w oczekiwaniu na dośrodkowanie. Drugi z biorących udział w akcji pomocników wchodzi na tzw. „krótki" słupek, a napastnik po zgraniu piłki zamyka akcję (rysunek 4). 

 

 

Rysunek 4.

 

Zgranie piłki do boku i wbiegnięcie w pole karne w oczekiwaniu na dośrodkowanie.

 

Swoboda wyboru zakończenia akcji

 

Istnieje wiele możliwości różnego zakończenia tego ćwiczenia, włączając w to możliwość indywidualnego rozegrania tej akcji przez napastnika. Po otrzymaniu piłki może on spróbować odwrócić się i oddać strzał na bramkę, o ile obrońcy mu na to pozwolą.  

 

Warunki meczowe

 

Kluczem do dobrego wykonania tego ćwiczenia jest to, że wszyscy biorący w nim udział zawodnicy muszą je wykonywać na 100%. Jeżeli obrońcy przerwą atak, zwyciężają. I tak naprawdę nie jest to starcie 3 na 2 ale raczej okazja do rozegrania szybkiego ataku. A jeśli atakujący zwolnią akcję, to w sytuacji meczowej, obrońcy dostaną wsparcie od powracających swoich zawodników. Wykonuj to ćwiczenie pod różnymi kątami w stosunku do bramki i zmieniaj pozycje zawodników na boisku.