Większość złych decyzji podejmowanych na boisku piłkarskim w profesjonalnej piłce nożnej, gdzie umiejętności techniczne i motoryczne zawodników są na bardzo wysokim poziomie, biorą się z braku obserwacji boiskowej oraz zbyt wolnego „skanowania” wolnej przestrzeni, ustawienia przeciwników i partnerów.

Poniżej przykładowy środek treningowy do nauki obserwacji boiskowej w działaniach ofensywnych.

Zawodnik w białej koszulce podaje piłkę do partnera w żółtym stroju. Zadaniem tego drugiego jest w momencie lotu piłki wykonać ruch przez ramię, obserwujący zawodnika w czerwonej koszulce, który biegnie do jednego z dwóch stożków. Zawodnik w żółtym stroju, po szybkim zebraniu informacji, musi przyjąć piłkę kierunkowo w przeciwną stronę ruchu „czerwonego” i jak najszybciej wykonać mocne podanie do małej bramki. Zwracamy szczególną uwagę na 3 elementy: obserwacja za plecami, przyjęcie kierunkowe, jakość podania.

nauka obesrwacji boiskowej

Więcej środków treningowych do nauki obserwacji boiskowej zarówno w działaniach ofensywnych, jak i defensywnych znajdziesz w artykule „Obserwacja działań boiskowych kluczem do skutecznej gry w ofensywie i defensywie”, którego autorem jest Piotr Borowski. Artykuł został opublikowany w nr 1/2023 (52) Asystenta Trenera.

Tu zamówisz to wydanie: https://bit.ly/AsystentTrenera52

Możesz też zakupić to wydanie w wersji elektronicznej: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Asystent-Trenera-nr-12023-52-wydanie-elektroniczne-/688

Lub tylko ten artykuł: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Obserwacja-dzialan-boiskowych-kluczem-do-skutecznej-gry-w-ofensywie-i-defensywie/675