Jednym z kluczowych miejsc na boisku jest przestrzeń między linią obrony a bramkarzem przeciwnika. Po złamaniu tej linii otwiera nam się droga do bramki.

W zależności od wysokości, na której przeciwnik angażuje się w pressing, przestrzeń ta będzie się zwiększać lub zmniejszać. Ale jeśli chodzi o jej wykorzystanie, niekluczowe (choć bardzo istotne) znaczenie ma, ile przestrzeni jest dostępnej, dlatego że nawet jeśli dostępna przestrzeń jest duża (przeciwnik gra wysoko), to w przypadku dobrej organizacji gry w defensywie (struktura pressingu, kompaktowość i zabezpieczenie) trudno będzie tę przestrzeń efektywnie wykorzystać.

Grafika 1. Przestrzeń za linią obrony

przestrzen za linia obrony przeciwnika 1

Grafika 2. Zachęcenie przeciwnika do wyższego pressingu naturalnie kreuje przestrzeń – nie znaczy to jednak, że łatwo ją będzie wykorzystać

przestrzen za linia obrony przeciwnika 2

Jeśli chodzi o działania w ataku, to możemy celowo tę organizacje naruszyć tak, żeby stworzyć lepsze warunki do wykorzystania tejże przestrzeni za linią obrony. Co w tym przypadku oznacza słowo „lepsze”? Takie, które naruszają strukturę obrony – poprzez ich zbyt wczesną, zbyt późną lub nieprawidłową reakcję na działania drużyny w ataku.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Tworzenie i wykorzystywanie przestrzeni za linią obrony przeciwnika” opublikowanego w nr 5/2020 (40) czasopisma „Asystent Trenera”.

W artykule trener Alex Trukan:

  • podaje przykłady naruszeń struktury obrony, w celu stworzenia lepszych warunków do działań w ataku,
  • wskazuje działania zwodne, mające na celu stworzenie przestrzeni za plecami obrońców,
  • szczegółowo omawia każde działanie zwodne (grafiki),
  • podaje wskazówki treningowe.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”