W fazie, kiedy piłka progresuje wyżej i znajduje się na połowie przeciwnika, ważne jest wsparcie środkowych obrońców za linią piłki. Przede wszystkim zapewnia to „głębokość” i linię podania w celu utrzymania posiadania i cyrkulacji piłki.

Odpowiedni dystans i zachowanie przestrzeni między zawodnikiem a piłką umożliwi przesunięcie przeciwnika w pionie w przypadku zagrania piłki do tyłu (głębokość). Jeżeli środkowy obrońca będzie zbyt oddalony od piłki (zbyt głęboko), to z kolei przejście do kolejnego etapu i podłączenie się do ataku będzie utrudnione i zajmie więcej czasu. Podłączenie się na połowie przeciwnika opiera się przede wszystkim na dwóch typach ruchu bez piłki: ruch na obieg i podłączenie się w środku pola.

wsparcie srodkowych obroncow

Powyżej pozycja półśrodkowego lewego obrońcy umożliwiająca wsparcie pod linią piłki, a także dająca mu możliwości podłączenia się na obieg w dalszej części akcji. Za linią piłki struktura ŚO – PŚO – ŚDP zabezpieczająca przed kontrą (szczegółowo ten temat zostanie poruszony w dalszej części artykułu).

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Ofensywni środkowi obrońcy w systemie 1–3–5–2” opublikowanego w nr 4/2020 (39) czasopisma „Asystent Trenera”. Autor, Alex Trukan, trener pracujący w Akademii Nottingham Forest FC analizuje przykłady gry drużyny Sheffield United z sezonu 2019/2020. Celem jest przedstawienie szerszego tematu alternatywnego wykorzystania środkowych obrońców w systemie 1–3–5–2.

W artykule poruszone zostały m.in. poniższe tematy:

  • budowanie ataku od własnej bramki
  • ruch na obieg
  • podłączenie się w środku pola
  • zabezpieczenie kontry

oraz podane zostały przykłady ćwiczeń.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”