Poniższy fragment pochodzi z książki „100 zdań o piłce nożnej” autorstwa Mikela Etxarriego. Zawiera ona 100 rozważań związanych przede wszystkim z taktyką, ale również z techniką czy aspektem mentalnym w piłce nożnej.

Oprócz głównego zdania, na każdej stronie książki pojawia się grafika oraz krótki opis, tak aby Czytelnik mógł w pełni zrozumieć sens danej sytuacji. Każda z koncepcji skłania Czytelnika do refleksji oraz zmienia postrzeganie na poszczególne sytuacje w piłce nożnej. Ponadto treść książki poprzedzona jest wstępem autorstwa wybitnych jednostek związanych z hiszpańską piłką, tj. Pep Guardiola, Jorge Valdano czy Juanma Lillo.

Ruch okrężny w celu uzyskania przewagi pozycyjnej

Przy realizacji ruchu okrężnego po odegraniu piłki bądź próbie oszukania przeciwnika zawodnik, który wykonuje ten ruch, wybiera moment, kiedy go rozpocznie, oraz wielkość łuku, jaki zrealizuje. Cel, które chce osiągnąć, będzie kluczowym czynnikiem podczas wyboru wspomnianych składowych. Jest to jeden z najlepszych sposobów na zdobycie przewagi pozycyjnej.

Ruch okrężny jest bardzo użyteczny, w sytuacji gdy dana drużyna jest ustawiona w pressingu niskim na swojej połowie i chce wykorzystać przestrzeń za plecami obrońców drużyny przeciwnej tuż po odbiorze piłki. Przykładem takiej sytuacji może być fragment gry 11 × 11, w której jedna drużyna gra w ataku pozycyjnym (1-4-3-3), druga zaś czeka na odpowiedni moment do wykorzystania kontrataku (1-4-4-2). Tuż po odbiorze piłki kluczowe znaczenie ma ruch okrężny zarówno napastników, jak i skrzydłowych, w celu uzyskania przewagi liczebnej. Aby zachęcić zawodników do kierowania ataku w boczny sektor boiska, możemy umieścić dodatkowo małą bramkę z pachołków, która umożliwi zdobycie gola, nie tylko poprzez atak na dużą bramkę.

Z drugiej strony, ruch okrężny jest bardzo użyteczny w sytuacjach związanych z finalizacją, tak aby uzyskać przewagę pozycyjną nad przeciwnikiem w polu karnym. W przykładowym ćwiczeniu pracujemy nad atakowaniem trzech wybranych stref (bliższego słupka, dalszego słupka oraz przedpola), ustawiając się na różnych wysokościach. Każdy z zawodników wykonuje inny ruch (w tym między innymi ruch okrężny), tak aby wbiec w odpowiednim momencie w wybraną strefę. Należy również pamiętać o zasadzie, że dalszy z zawodników zawsze koryguje ruch bliższego z zawodników, gdyż widzi więcej i ma więcej czasu na reakcję.

Artykuł „100 zdań o piłce nożnej” znajdziecie w nr 5/2018 (30) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”

A książkę możecie nabyć tu: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/100-zdan-o-pilce-noznej/114