Wznowienie gry od bramki – jeden z najczęściej występujących w meczu stałych fragmentów gry. I zarazem często drużynowy powód do zbiorowego wstydu… Poniżej 2 podstawowe ćwiczenia, które powinna poprzedzić forma ścisła, bez aktywnego przeciwnika, oparta wyłącznie na doskonaleniu zachowania zawodników z piłką i bez piłki.

 

Ćwiczenie 1

Bierze w nim udział bramkarz oraz ośmiu zawodników pola. Tych ostatnich dzielimy na 3 grupy:

  1. czerwoni (to dwaj stoperzy oraz zawodnik z pozycji 6),
  2. żółci (dwaj boczni obrońcy),
  3. niebiescy (dwaj skrzydłowi i napastnik).

 

Ćwiczenie realizujemy w zaznaczonym obszarze. W pierwszej części omawianej formy bramkarz musi wprowadzić piłkę do jednego z czerwonych lub żółtych zawodników. Od tego momentu czerwoni i żółci wraz z golkiperem współpracują, starając się wymienić 6 kolejnych podań. Zwracamy przy tym uwagę na to, aby zachowywać zgodność z zasadami opisanymi powyżej (ustawianie graczy niżej do podań ratunkowych, nieskracanie dystansów podejściem do piłkarza w posiadaniu, pozycjonowanie bramkarza poza światłem bramki oraz wymagana od niego komunikacja – dyrygowanie całym zespołem). Niebiescy w tym czasie starają się przejąć piłkę i wyprowadzić jak najszybciej atak szybki zakończony uderzeniem do bramki. Jeśli czerwono-żółci wykonają założone dla siebie zadanie, siódme podanie musi trafić do bocznego obrońcy. Obaj żółci w tym momencie dołączają do niebieskich i muszą w układzie 5 × 3 przeprowadzić błyskawiczny atak szybki z dośrodkowaniem w pole karne. W przypadku gdy niebiescy odbiorą piłkę wcześniej, żółci nie bronią, ale przyłączają się do ataku, a czerwoni możliwie szybko odbudowują do bronienia we trzech. Wszystkie wznowienia od bramki.

 

 

Ćwiczenie 2

W kolejnej formie udział bierze dziesięciu zawodników pola podzielonych na 2 zespoły oraz bramkarz. Czerwoni wraz z golkiperem mają za zadanie wymienić 8 kolejnych podań, po których albo jeden z zawodników wyjściowo ustawionych na pozycjach bocznych będzie mógł przeprowadzić piłkę przez jedną z dwóch bramek ze słupków, albo jeden z pozostałych graczy przeniesie ją wysokim podaniem, tak aby wylądowała w utworzonym z grzybków kwadracie. Przeniesienie piłki do wskazanych pól nie musi odbywać się od razu po ósmym podaniu, ale w pierwsze dogodnej sytuacji, jednak wraz z upływającym czasem zespołowi w posiadaniu będzie coraz trudniej ze względu na rosnącą liczbę graczy niebieskich. Ci zaczynają we trzech, ale następnie trener wpuszcza do pola kolejnych dwóch (pierwszego po 10 s od pierwszego dotknięcia piłki przez bramkarza, drugiego po kolejnych 5 s). Zadaniem niebieskich jest odebranie piłki i zrealizowanie ataku szybkiego zakończonego uderzeniem do bramki. Wszystkie wznowienia od bramkarza.

 

 

Powyższe ćwiczenia pochodzą z artykułu „Budowanie gry od bramki. Nowe spojrzenie” opublikowanego w nr 5/2016 (18) czasopisma „Asystent Trenera”. W artykule tym autor przedstawia propozycję tego, jak w sposób systemowy zapanować nad tym elementem i z przykrej konieczności przekuć go na swój atut.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”