Opisane poniżej ćwiczenie ma charakter stricte przygotowujący do finalizowania ataku pozycyjnego. Realizowane jest w ramach schematu wprowadzania piłki w sektor boczny, a następnie w pole karne.

{jcomments on}

 

Ćwiczenie, tak jak prezentuje poniższa grafika, wykonywane jest na przemian na 2 bokach boiska, a zawodnicy po wykonaniu swoich zadań w ramach konkretnej pozycji przenoszą się na następną pozycję. Ma to za zadanie zwiększenie świadomości piłkarzy co do zadań ich partnerów, a nie tylko własnych, co z kolei przekłada się na lepsze zrozumienie oraz na lepszą współpracę.

 

 

W celu większej przejrzystości zaprezentowano jedynie schemat dla jednej ze stron – dla drugiej ma on, oczywiście, charakter identyczny. Numeracja podań i ruchów zawodników wskazuje na ich kolejność lub współwystępowanie. Ruch zawodnika z pozycji 5. do środka boiska ma za zadanie „wyciąganie” bocznego obrońcy ze strefy i otwieranie przestrzeni dla wbiegającego dynamicznie atakującego obrońcy. Co ważne – zawodnik z pozycji numer 6 rusza z wyprzedzeniem, a więc zawodnicy z pozycji 4. i 5. przebiegają za jego plecami, bez przecinania ścieżek.

 

Zobacz na naszej animacji przebieg opisanego powyżej ćwiczenia:

 


 

Więcej na temat sektorów bocznych w ofensywie w systemie 1−4−3−3 możesz przeczytać w artykule autorstwa Jakuba Myszkorowskiego „System 1−4−3−3 – część 1: sektory boczne w ofensywie” opublikowanego w nr 5 (4/2014) czasopisma „Asystent Trenera”. Autor opisuje w nim m.in. zalety i wady gry w tym systemie, sposób działania a także ćwiczenia doskonalące sposób gry w systemie 1−4−3−3 od rozgrzewki, przez ćwiczenia formacyjne, aż po małe gry.

 

W ramach treningu doskonalenia otwierania od bramki i budowania ataku pozycyjnego w 1−4−3−3 bazujemy na tym sposobie myślenia o grze z piłką.