Deficyt czasu w ataku szybkim jest najistotniejszym czynnikiem skuteczności tego rodzaju atakowania. Trenerzy podkreślają zależność pomiędzy skutecznością akcji a czasem trwania kontrataku od odbioru piłki do uderzenia na bramkę. Czynnik czasu jest oczywiście również bardzo ważny w trakcie atakowania pozycyjnego.

{jcomments on}

 

W dzisiejszej piłce nożnej zespół posiadający piłkę musi się przy niej utrzymywać, zmieniając tempo i kierunek gry, przemieszczając się szybciej, niż robi to zespół bez piłki. Tempo gry można przyspieszyć poprzez ograniczenie czasu posiadania piłki przez jednego zawodnika (ograniczenie liczby kontaktów lub skrócenie czasu pomiędzy przyjęciem a podaniem), poprzez siłę, jakość, tempo i kierunek podań oraz wybór rozwiązania – podanie piłki nie do najbliższego zawodnika – podanie „o jedną linię dalej”.

 

Ćwiczenie - Fragment gry z uderzeniem do bramki

 

Po wznowieniu gry przez bramkarza dwóch środkowych obrońców przygotowuje akcję, wykonując podania pomiędzy sobą (modyfikacja: włączają w budowanie akcji również bocznych obrońców). Czterech zawodników w środku: pozycja nr 6, 8, 10, 9, wykonuje odpowiedni ruch bez piłki. Środkowi obrońcy wprowadzają piłkę do jednego ze środkowych pomocników lub napastnika i zespół przeprowadza akcję, wykorzystując bocznych pomocników i obrońców. Po zakończeniu akcji kolejną rozpoczyna drugi bramkarz (nowa akcja odbywa się w drugą stronę).

 

 

 

Powyższy fragment pochodzi z artykułu autorstwa Marcina Dorny „Kreowanie sytuacji bramkowych w deficycie czasu” opublikowanego w nr 4 (3/2014) czasopisma „Asystent Trenera”.

Koniecznie zobacz pełny spis treści tego numeru!