PGE GKS Bełchatów po rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 walczy o powrót do ekstraklasy. Pomimo degradacji w sezonie 2012/2013, w rundzie wiosennej zespół zdobył 25 pkt, co dało mu 4. miejsce w tabeli rundy wiosennej. GKS Bełchatów wypracował własny styl gry, a jego istotnym czynnikiem była faza przejścia z obrony do ataku. Poniżej jedno ze stosowanych ćwiczeń doskonalących atak szybki.

{jcomments on}

 

Fragmenty gry 3 x 2 i 4 x 3

 

Akcję zaczyna zawodnik czerwony ustawiony w centralnej części boiska. Kluczem do przeprowadzenia akcji jest wykorzystanie momentu dobrego podania nr 1 oraz umiejętne przyjęcie piłki i drybling nr 2.

 

Jakość i szybkość wykonania tych elementów ma stanowić podstawę do właściwego tempa akcji, tak aby zawodnik drużyny przeciwnej ustawiony za plecami drużyny czerwonych nie odbudował ustawienia w defensywie (startuje równo z momentem podania nr 1).

 

Zadaniem do wykonania w kontrze jest stosowanie obiegów za plecy. To zdecydowanie korzystny element gry, który pozwala wykorzystać umiejętność gry w przewadze liczebnej bez utraty właściwego tempa akcji.

 

 

 

Powyższe ćwiczenie pochodzi z artykułu autorstwa Kamila Kieresia „Atak łączony na przykładzie PGE GKS Bełchatów. Część I" opublikowanego w nr 2 (1/2014) czasopisma „Asystent trenera". W artykule autor omawia racjonalne i skuteczne łączenie formy ataku szybkiego i pozycyjnego w zależności od przebiegu gry, sposobu gry przeciwnika i własnych założeń. Wszystko poparte jest ćwiczeniami treningowymi przekładającymi się na filozofię gry PGE GKS Bełchatów w fazie atakowania.