{jcomments on}Środkowi pomocnicy powinni dostrzegać sytuacje, kiedy muszą przemieszczać się w różne miejsca na boisku, aby wspierać partnerów w razie potrzeby. Kłóci się to z ogólnie przyjętym myśleniem, że środkowy pomocnik zawsze powinien znajdować się w centrum boiska do prowadzenia gry…

 

 

Na rysunku nr 1 boczny obrońca jest w posiadaniu piłki. Drugi zawodnik w takim samym kolorze koszulki, to środkowy pomocnik pokazujący się obrońcy do zagrania. Trzeci zawodnik to broniący przeciwnik. 

 

 

Rysunek 1.

 

Jeśli obrońca decyduje się na wprowadzenie piłki bocznym korytarzem boiska, to często schodzący mu do grania środkowy pomocnik nie wie, jak się zachować i gdzie przemieścić. 

 

 

Rysunek 2.

 

Środkowy pomocnik może ruszyć do przodu, ale w większości przypadków spowoduje to brak możliwości wsparcia obrońcy, gdyż będzie schowany za przeciwnikiem i nie będzie możliwe zagranie mu piłki przez partnera z drużyny. 

 

 

Rysunek 3.

 

Jednym z rozwiązań do rozważenia jest zajęcie przez środkowego pomocnika pozycji opuszczonej przez obrońcę wprowadzającego piłkę. 

 

 

Rysunek 4.

 

Poprzez takie zachowanie zostaje zrealizowanych kilka rzeczy.

 

Po pierwsze, jeśli obrońca będzie miał kłopot z rozegraniem to może zagrać piłkę do tyłu, właśnie do znajdującego się tam środkowego pomocnika.

 

Po drugie, jeśli wprowadzający piłkę obrońca straci piłkę to będzie asekurowany przez pomocnika.

 

Po trzecie, pozwala atakującemu zespołowi zachować swoje ustawienie przy ataku z różnych pozycji.  

 

Tekst opracowany na podstawie materiałów uzyskanych z www.worldclasscoaching.com.